כתבו על הספר

 סקירות בעיתונות

"פראיירים דווקא מתים", יצהר ורדי, מוסף ספרים של "הארץ", 19.9.2014

"נו, תאמרו: אנחנו מאמינים בתיאוריית קונספירציה, השכן מלמטה מאמין בביאת המשיח, חמותנו מאמינה שצריך לתת לצה"ל לנצח, ודיאמנט מאמין בחשיבה חדה. אז זהו, שלא: חשיבה חדה היא שיטה, לא אמונה. היא דרך מחשבה המנטרלת (במידה רבה) הטיות פסיכולוגיות ואשליות."

"יקיצה אלימה מתרדמה נעימה", אירי ריקין, מוסף ספרים של "הארץ", 19.9.2014

"במקום לפטור את מושאי חקירתו ב"זה שטויות" מספק דיאמנט עבודת מחקר חרוצה, אמינה ושקופה: ניסויים מבוקרים, עובדות אמפיריות מבוססות ובחינת המכניזם הפסיכולוגי הגורם לבני אדם בעלי בוחן מציאות תקין (כולל גנרלים, טייקונים, פוליטיקאים ואנשי שררה למיניהם), להאמין שגורלם נקבע על ידי צירוף מספרים, כתמי קפה, או מיקום כוכב בשמים."

אירי ריקין כולל את הספר בשלושת המומלצים שלו לשנת 2014 בתוכנית "מה יהיה" עם יואב גינאי, רשת ב', 26.12.2014

"ספר חובה."

סקירה במגזין "גלילאו", ד"ר מריוס כהן, ינואר 2015חלק 1, חלק 2, חלק 3

"אני יכול רק לקוות שבעתיד נזכה לראות ספרי המשך ל'חשיבה חדה', שבהם יעסוק המחבר גם באמונות שווא אחרות ויעשה עוד צעד קטן לביעור הבורות".

סקירה במגזין "חיים אחרים", אריק בלום, 19.9.2014

"אני ממליץ מאוד לקרוא את הספר המרתק שחשיבותו הרבה מובעת על ידי המחבר: 'אני סבור שעולם שבו אנשים יודעים להבחין בי נכון ללא נכון הוא עולם בריא יותר לחיות בו. זה הבסיס לבחירות ולהחלטות שקולות ואחראיות'."

סקירות ברחבי הרשת

גל אמיר, באתר נוריתה

"…מה שיפה ב'חשיבה החדה' הוא שגלעד מגיע לכל המקומות האלו עם ראש פתוח, שואל את השאלות הכי פשוטות והכי תמימות, בלי להתווכח, בלי להתנשא, בלי לצאת מדעה קדומה כלשהי, ומגיע למסקנות. המסקנה יכולה להיות כל דבר. אבל הכלים האלו של החשיבה החדה לא משאירים בדרך כלל את הנבדקים שלהם שלמים. הם חותכים בבשר החי.
… זה כיף גדול כי זה לא אגרסיבי, וזה תמים, וזה אוהב אדם. אבל זה גם רציונלי, וחד, חד מאוד. וזה מדריך נהדר לבחינת כל נושא שהוא. מי שיפנים את הכללים האלה יוכל לסלק הרבה מאוד גורמים לא רציונליים ולא רצויים מהחיים שלו, וזה רווח גדול".  לקריאת הסקירה המלאה.

קובי סגל, באתר נוריתה

"הספר הוא שיר הלל בשבחי הספקנות. בניגוד ליצירות אחרות אין הוא לועג לתופעות נטולות פשר רציונאלי וממהר להכתיר אותן כמעשי מרמה ושרלטנות. הוא מנסה לבדוק אותן בצורה בלתי תלויה, ובכלים מדעיים. […] התוצאות מרתקות.
השפה נמצאת בתפר הדק שבין כתיבה בלוגרית ובין מדע פופולארי. היא קריאה מאד וקולחת, ומעל הכל הגיונית ולא מתנשאת.
'חשיבה חדה' איננו רק ספר קריא ומסקרן אלא בעיקר ספר המסוגל לפתח את הספקנות, את הסקרנות, ואת הרצון לדעת ולהבין יותר. בקיצור: ספר המעודד ותומך בדיוק כמו השם שבחר לו המחבר: 'חשיבה חדה'."  לקריאת הסקירה המלאה.

עדנה אברמסון, "הרפובליקה הספרותית"

"'חשיבה חדה' זכה לכותב מסור ורהוט, שמגיש את המידע בצורה בהירה ממש, משעשעת רוב הזמן ועמוסת אנקדוטות מעניינות. הוא מנווט בין ג'יימס רנדי לניסויים בנומרולוגיה, בין מתקשרים עם רוחות לתיאוריות קונספירציה, והכל מסתכם בשיעור חשוב לחיים לקוראים שחשופים פחות לאופן שבו מתנהלים הדברים מאחורי הקלעים, במקומות שבהם אורזים את המידע עבורכם, מעבדים אותו לפי צורכיהם ומשכנעים אתכם להאמין בו. במה להאמין ובמה ממש לא? כמשקל נגד, קנו את הספר ותביאו אולי גאולה זוטא לעולם."  לקריאת הסקירה המלאה.

חץ בן חמו, בבלוג "ירקות אחרים"

"…רכשתי אותו היום וכבר סיימתי לקרוא אותו, אין ספק – ספר מושך, ברור, קל להבנה ולא דורש ממך ידע מוקדם.
… מיסטיקנים ומטפלים אלטרנטיביים רבים נוטים להתווכח עם הספקנים בכך שהם "לא פותחים ראש", וגלעד מציג את הטענות של אותם טוענים ועונה להם, וזהו הספר עם התשובות הכי טובות שנתקלתי בהן.
האם ספר זה יכול להתאים לכולם? כן. אני ממליץ בחום לכל ספקן, סקרן, לכל אדם שמסתקרן ממדע וגם לאנשים שסקרנים לגבי תחומי מיסטיקה שונים לקרוא את הספר". לקריאת הסקירה המלאה.

גדי איידלהייט, בבלוג "שבוע הספר"

"אפשר להאמין, לפעמים זה אפילו יכול להועיל, ועל אמונה והרגשה סובייקטיבית לא מתווכחים בספר הזה […] הדיון מתחיל כאשר מנסים להוכיח את האמונה, או מבטיחים הבטחות גדולות ללא שום בסיס […]
חשיבה חדה אינה מוגבלת לגיל. מומלץ מאד לתת את הספר גם לבני הנוער, על מנת להטמיע את החשיבה החדה כבר בגיל צעיר." לקריאת הסקירה המלאה.

עידן בכור,  Managing By The Book

"מעורר מחשבה המומלץ הן ל"ספקנים ותיקים" אשר ימצאו בו ביסוס נוסף לספקנותם זו, והן למקבלי החלטות המעוניינים להבחין בין נתונים אובייקטיביים לבין נתונים הנשענים על תפיסות ואמונות." לקריאת הסקירה המלאה.

דורון וולף

"ספר שמביא זווית שהיא לא רק חדשה אלא גם כתובה בצורה מעניינת, אבל מעבר לעניין (כי יש לא מעט ספרי ׳מדע פופלארי׳ מעניינים בשוק) הספר הזה, לעניות דעתי, הוא ספר חובה לכל אדם באשר הוא". לקריאת הסקירה המלאה.

*

גם אתם מוזמנים לחלוק רשמים מקריאת הספר 'חשיבה חדה – בין מציאות לאשליה'.
אתם מוזמנים להוסיף את תגובתכם למטה.

תודה מראש לכל המגיבים!

19 מחשבות על “כתבו על הספר

 1. בן ה-12 שלי לקח את הספר לידיים היום ולא עוזב אותו. הוא פשוט מוקסם. ביקש למסור לך שהספר מרתק, גם מבחינת הנושא והחשיבה החדה וגם מבחינת הצורה בה אתה מעביר את הדברים.
  סיפרתי לו שנתרום עותק לבית הספר והוא ממש קפץ באוויר משמחה וכבר משתוקק להפנות חברים ומורים לקרוא.

  Liked by 1 person

 2. ספר משובח! גורם לך לחשוב בצורה עמוקה ואובייקטיבית יותר תוך כדי ההתקלות היום יומית מול שטף המידע הרב מסביבנו. הספר כתוב בצורה ברורה ורהוטה ומומלץ מאוד!

  Liked by 1 person

 3. סוף סוף סיימתי לקרוא את הספר. כבר זמן רב לא הייתי כל כך שמח לחלות במחלה ויראלית שמכריחה אותי להשאר במיטה במשך כמה ימים רצופים.

  רציתי להגיד לך תודה על שעות של הנאה רבה. למדתי הרבה מהספר. התרשמתי שהוא כתוב בשפה מאוד ברורה וקולחת (ואף משעשעת), הדוגמאות עזרו מאוד והאירו את עיניי. מעבר להנאה, השפעת על המשקפיים שדרכן אני רואה את העולם, ועל כך תודה.
  באופן ספציפי, אהבתי מאוד את הסיכום. הדוגמא שלך על הנשים הייתה מאוד מחוברת ליום-יום, וזו בעיניי יכולת מאוד חשובה: לקחת את עקרונות החשיבה החדה, כפי שאתה מראה בספרך, וליישמם בחיים.

  Liked by 1 person

 4. קראתי את הספר מקצה לקצה בתוך כמה ימים, ונהנתי מאוד. הקריאה זורמת בקלות. דוגמאות מעניינות שלא הכרתי. חלוקה יפה ומאוזנת בין הנושאים השונים וגם יחס הוגן לתחומים השונים שהספר עוסק בהם. עכשיו צריך להתחיל לתת לאנשים נוספים לקרוא אותו.

  Liked by 1 person

 5. סיימתי בנשימה אחת את הספר "חשיבה חדה".

  לי יש שורשים משפחתיים איתנים בעולם של 'מפוכחות' מדעית, אך יחד עם זאת, היה לי מאז ומתמיד רצון מסוים להאמין ביד מכוונת, אם כי במינונים קטנים בלבד. זוהי הסיבה שנראה לי שדווקא אני מהווה קהל יעד טוב לספר, יותר מקהל הספקנים המקצועיים, שהרי, אין טעם לשכנע את המשוכנעים.
  ואין מה לומר – השתכנעתי!

  הספר מרשים בצורתו החיצונית, שהיא מקצועית לעילא ועילא (ואני אומרת זאת מן ההיבט המקצועי, כי אני עורכת ומו"לית). גם העורך עשה עבודה נהדרת לטעמי. הכתיבה קולחת, מרתקת ומלאה הומור. היה כיף לשקוע בספר.
  והחשוב ביותר – ניכר שהושקע בספר עמל רב מאוד בביסוס הטענות, או יותר נכון בקעקוע הטענות של 'היריבים', ולכן הספר רציני מאוד, ועל רקע זה, הטיעונים של אותם אנשים שמתיימרים להראות לנו את האור בדרכים שונות ומשונות – בולטים בחובבנות ואף בשרלטנות שלהם.

  אבל דבר אחד לא ייסלח, על כך שנגזלה ממני האמונה הנעימה בקיומם של חייזרים. עובדה – יש כל כך הרבה מעגלי תבואה, מי אם לא הם יכול היה ליצור אותם?

  Liked by 1 person

 6. שלום גלעד,

  היום סיימתי את קריאת הספר שנקרא בשקיקה במהלך סוף השבוע. חווית הקריאה היתה מרתקת וקולחת. מאחר ובנוסף גם מדובר בספר חשוב, אנסה להפיץ אותו בין חבריי.

  המון תודה ובהצלחה בהמשך!

  Liked by 1 person

 7. בדיוק סיימתי לקרא את הספר הנפלא, ורציתי לשבח את גילעד על עבודה חשובה שנעשתה באופן נפלא. העבודה על "חשיבה חדה" היא ללא ספק עבודת הקודש הכי חילונית שיש, ואני שמח שיש ספר כזה עליו אוכל להמליץ בשמחה לחברים ולקוראים אצלי בבלוג.
  אז קודם כל המון תודה לך על המאמץ שעשית, כי ברור לי שהספר מרכז שנים של עבודה שנעשתה בהתנדבות וגם כתיבתו נעשתה מתוך תחושת שליחות ולא מתוך תאוות פרסום או ממון, ולכן מגיעה לך הערכה כנה ואמיתית.
  חזק ואמץ!

  Liked by 1 person

 8. סיימתי לקרוא את הספר.
  (את העותק השני העברתי לבני, ולנכדי שמאוד מתעניין בנושאים אלו)
  נהניתי מאוד. הסגנון קולח, ה"סיפורים" והדוגמאות מאלפים.
  ובעיקר קבלתי תובנות על איך להסתכל על דברים ולבחון אותם.
  הספר נותן חומר למחשבה.
  יישר כוח

  Liked by 1 person

 9. קריאת הספר היתה הנאה אמיתית עבורי.
  הספר מעביר נושאים חשובים, ושקרובים לליבי.
  הוא בנוי בעיני בצורה טובה, וכתוב בצורה קריאה, בהירה, ומעניינת.
  הספר משלב סיפורים, דוגמאות, מחקרים ואנקדוטות שמעבירות את הרעיונות המרכזיים בצורה נהדרת.
  אהבתי את העובדה שהספר מכבד את הגישות השונות, כולל אלו שפחות מייצגות חשיבה חדה.

  אני מאחל לך הצלחה עם הספר, עם הבלוג, ובכלל.

  Liked by 1 person

 10. אחד הספרים הטובים שקראתי. מדהים איך מנוסחים שם כל כך הרבה דברים שרציתי להגיד לכל כך הרבה אנשים, בצורה שלא הייתי מצליח לנסח בעצמי.
  הלוואי וספר זה היה הופך לספר חובה עבור כל תלמיד בית ספר.
  תודה רבה לך גלעד. תמכתי בך בתהליך המימון, וזו הייתה אחת ההשקעות המוצלחות שעשיתי.

  Liked by 1 person

 11. היי גלעד,
  זה עתה סיימתי לקרוא את הספר.
  אם בתחילת הקריאה "נטיתי" למחנה הספקנים, אני חושב שמהיום אני גאה להימנות עליהם כחבר מלא מן המניין.
  נראה לי שזה אחד הספרים שהשפיע על התודעה שלי בצורה המובהקת ביותר (אחרי 1984 של אורווול). אני שמח שיצא לי לתרום למפעל, ואני מודה לך עליו.

  תמיר לזרוב

  Liked by 1 person

 12. הי גלעד,
  סיימתי עכשיו לקרוא את "חשיבה חדה".
  וואו. תענוג צרוף.
  כמי שמתעניין בתהליך המדעי, בהתנגדויות לו ובמיתוסים שסביבו, נהניתי מאוד לקרוא סוף סוף הסברים סדורים לשיטה, להטיות, לטיעונים ולטיעוני הנגד. במהלך הקריאה גם שיתפתי חלקים נבחרים עם בני משפחה וחברים ותמיד הדיונים הללו היו מעניינים, תוך הדגמות חיות של עקרונות החשיבה הספקנית. דוגמאות מובהקות לכך היא קרוב משפחה שבמשך שנים תיאור את נפלאות "החיים המסתוריים של הצמחים" וקרובה אחרת שדיווחה תדיר על השפעותיה המדהימות של ההומאופתיה. פרקי הספר הרלוונטיים סתמו את הגולל על הדיונים בנושאים הללו.
  ספר חשוב בעידן שבו תעשיות הקמעות והניו-אייג' מקבלות תהודה רחבה. עשית עבודה מדהימה. כל הכבוד.
  תודה רבה!
  דני

  Liked by 1 person

 13. שלום לך גלעד. אני בן 22 והייתי חרדי בעברי. היום אני אתאיסט וברצוני לומר לך שספרך – בו נתקלתי ממש במקרה – הוא ממש חשוב ולדעתי כל אדם חייב לקרוא אותו לפחות פעם אחת.

  כל כך הרבה מיתוסים שגויים מסתובבים במוחם של אנשים (ביניהם ההורים החרדים שלי) וכל כך הרבה אמונות תפלות, שהספר הזה ממש חיוני. אני מודה לך על הארת העיניים הזו.

  בתקווה לספרי המשך (:

  Liked by 2 אנשים

 14. גלעד, אם אני הייתי ראש ממשלה הייתי מחלקת את הספר שלך לכלל האוכלוסיה ובבתי הספר הוא היה ספר חובה.
  הספר היה פותח את הדלת לאנשים לחשיבה אחרת ויותר נאורה. ללמד לחשיבה זה הדבר הכי חשוב בעיני בחינוך. הייתי משתמשת בטלויזייה ובכל אמצעי המדיה להפיץ את זה והייתי משתמשת באמצעים נוספים ופשוטים להעברת המסר כמו: משחקי מחשב, אנימציות, מובנה בתוך סיפור רגיל, מועבר בסדנאות למטפלים למיניהם ועוד…. 🙂
  אבל, קודם כל זה היה ספר חובה לחברי הכנסת ולממשלה 🙂 🙂 🙂

  Liked by 1 person

 15. גלעד, סיימתי לקרוא את ספרך המעולה והמרתק, המעורר מחשבה זכה ושכל ישר.
  ראוי ספר זה להימצא בכל ספריה ביתית וכדאי ללמד את תוכנו בבתי הספר.
  ישר כוחך!

  Liked by 1 person

 16. שמעתי על הספר מחבר – לקחתי ממנו את הספר בהשאלה וקראתי הכל בנשימה עצורה.
  זה שינה לי את החשיבה לחלוטין!
  אני אדם הרבה פחות מבולבל היום, ומרגיש מאושר בגלל שקיבלתי יכולות חשיבה וקבלת החלטות בחיים.

  קניתי את הספר במטרה להשאילו לאחרים, כדי להפיץ במעט את יסודות החשיבה הביקורתית בקרב קרובי משפחתי. שיהנו גם הם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s