איש הפלא חסין החרבות

לפני שנים רבות (1912 ליתר דיוק), בהולנד הרחוקה (רוטרדם ליתר דיוק), נולד ארנולד (Arnold Gerrit Henskes ליתר דיוק).

בשנות העשרים לחייו הקים חברה לעיצוב. כבר אז פקדו אותו חלומות מוזרים וחוויות על-טבעיות למיניהן (לדבריו). כשמלאו לו 33, הכריז ארנולד כי גופו חסין כל פגיעה: "אינני אמן, אלא נביא. אם אתה מאמין באלוהים, הרצון שלך יכול לשלוט על גופך. אנשים לא יאמינו לי אם אסתפק בדיבורים, אבל אחרי שייחזו בגופי הבלתי פגיע, הם יאמינו."

ואכן, בניגוד לטיפוסים רבים שפגשנו בעבר שרק פיזרו סיפורי מעשיות לחלל האויר, ארנולד היה נכון להדגים את טענותיו בפומבי. הוא עזב את עבודתו, עבר לאמסטרדם והחל להסתובב בפאבים כשהוא מדגים את יכולותיו המופלאות. הדגמותיו היו כה מרשימות, עד כי רבים היו מתעלפים במהלכן. הדברים הגיעו לידי כך שהמלצרים היו דורשים מהלקוחות לשלם על הארוחות לפני שארנולד היה מתחיל בהופעתו.

במקביל לביצוע מעלליו הבלתי אפשריים, העביר את המסרים שלו לקהל. הוא הטיף לזנוח את החיים המטריאליסטים ולהכיר בכוח עליון – המקור – אלוהים – שפועל דרכו ונותן לו את החסינות הגופנית הזו, כאות לכך שיש בנמצא משהו גדול יותר. כמו כן הטיף לשלום עולמי. את שמו שינה ל-"Mirin Dajo" שפירושו בשפת האספרנטו "פלא". (כמו אחרים בני זמנו, האמין כי אספרנטו, בהסירה מחסומי תקשורת בין האומות השונות, יכולה להיות המנגנון לאיחוד האנושות).

אני חושב שהגיע הזמן לראות במה המדובר.

ילדים – לא בשבילכם! בעלי לב חלש, נשים בהיריון ומניקות – נתראה בשבוע הבא.

לא לנסות בבית!

dajo_5

כאן מחדירים שלושה צינורות דקים מבעד לגופו, ומזרימים דרכם מים. מזרקה אנושית!

dajo_4

ארנולד האמין בשליטה מוחלטת של התודעה בחומר. הוא סבר כי ביכולתו לשלוט מנטלית בכל המתרחש בגופו. לדבריו החרב אינה עוברת דרך גופו, אלא זה גופו אשר עובר דרך החרב. האזורים הרלוונטיים בגופו נעשים "קלים" יותר, "פחות חומריים" ולכן הגוף אינו נפגע, כי אין שום דבר מוצק לפגוע בו.

דה גרוט (De Groot), מי שהפך להיות עוזרו האישי וחברו הטוב של ארנולד, מספר סיפורי ניסים ונפלאות על האיש ועל החוויות העל-טבעיות להן זכה במחיצתו. דה גרוט טען כי ארנולד טלפתי, ניחן בכוחות ריפוי וכי הוא מוקף במלאכים-שומרים. לדבריו, באחד הניסויים ארנולד הפך לבלתי נראה לחלוטין ונשאר כך עד ש"התממש" חזרה על חוף הים, עירום כביום היוולדו, מול עיניהם המשתאות של כמה עוברים ושבים. ברשותכם, לא אתייחס לסיפורים אלה, ללא ראיות קצת יותר מוצקות.

אך מההדגמות כמובן שלא ניתן להתעלם. ארנולד שיתף פעולה עם הרופאים באופן מלא. רבים בדקו אותו ונדהמו (לסרטון לחצו כאן). כאן תוכלו לראות אותו נכנס לחדר צילומי הרנטגן כשהמוט כבר תקוע בגופו. נראה כי מוטות אכן מפלחים את גופו ללא שניכרים סימני כאב על פניו, ללא זיהומים משמעותיים וללא דימום מאסיבי.

כרוניקה של מוות ידוע מראש

כדי לבדוק עד כמה התופעה יוצאת דופן, ביצעו חוקרים סדרת ניסויי-ניקוב בבעלי חיים. לא רק שהם שרדו ללא בעיות, הם גם לא הראו שום תגובות מיוחדות לאחר מכן. מסקנתם היתה כי המעללים הללו אינם מדהימים כפי שהם נראים.

ארנולד החליט ללכת צעד אחד נוסף קדימה. הוא בלע פגיון, משוכנע כי יוכל "למוסס" אותו בתוך גופו.

הוא טעה.

נדרש ניתוח כדי להוציא את החפץ. למרות שהניתוח הצליח, ארנולד מת כעבור כשבועיים כתוצאה מדלקת שהתפתחה סביב מקום הפגיעה, והוא בן 36 בלבד. נתיחה שלאחר המוות חשפה צלקות פנימיות רבות בכבד, כליות, סרעפת, טחול וצלקת אחת בקצה ליבו. בקיבה ובמעיים, לעומת זאת, לא נראו סימני פגיעה כלשהם.

dajo_2

הפגיון הקטלני, יום לפני שהוצא בניתוח
(ויומיים לפני קום מדינת ישראל)

הפגנת כוחות על-טבעיים, יכולת טבעית, או שרלטנות?

Peter Mulacz, פאראפסיכולוג אוסטרי, סוקר את המקרה של ארנולד וכן מקרים נוספים מאותו הסוג. במאמרו הוא מתייחס בביקורת לעבודותיו של חוקר ירדני בשם Jamal N. Hussein שסבור כי מדובר באנרגיות ריפוי "על-טבעיות".

דעתו של פטר היא כי לא נדרש כאן שום הסבר על טבעי, היות והתופעה אינה כה מדהימה כפי שנראה ממבט ראשון. הוא מביא את חוות דעתם של רופאים שוויצרים מסוף שנות הארבעים של המאה הקודמת שאומרים את הדברים הבאים:

לגבי התמודדות עם הכאב, סף הכאב שונה מאוד בין אדם לאדם, ומעבר לכך, ידוע כי סוגסטיות יכולות להוריד את תחושת הכאב באופן דרמטי (וראו היפנוזה ושיכוך כאב). רוב האיברים הפנימיים אינם רגישים לניקוב. הכאב ברובו נובע כאשר חודרים את העור, הצדר והצפק.

לגבי היעדר זיהומים, צריך לקחת בחשבון את המשטח המלוטש של החרבות אשר לא מאפשר כמות גדולה מדי של חיידקים ולכלוך להצטבר עליו. מעבר לכך, כתוצאה מכך שקוטר החרב הולך וגדל כשהיא חודרת לגוף, רוב הלכלוך "מנוגב" מהחרב ומצטבר בנקודת הכניסה שבשכבות העור העליונות, במהלך החדירה האיטית. אפילו במקרה של חדירות של המעיים (בדרך כלל נקבים כאלה מובילים לדלקת צפק חמורה), ההנחה היא שחדירה איטית לא תגרום לנקבים או קרעים של הרקמות, אלא רק להתרחבות קטנה למדי שתסגר שוב בעת יציאת החרב, בזכות האלסטיות של הרקמה.

הצורה המתרחבת של החרב החלקה, והחדרתה האיטית יכולים להסביר גם את העדר הדימום. בחדירתה החרב לא תגרום לקריעת כלי דם אלא רק הסטה שלהם הצידה, או הרחבה ומתיחה של רקמות אלסטיות. רק פגיעה בכלי דם ראשי באופן ישיר תגרום לדימום פנימי רציני.

מזוית ראיה רפואית, מדגישים אותם רופאים, ההתייחסות לניקובים אלה כאל "פציעות קטלניות" היא השגויה, ולפיכך המסקנה כי מדובר בתופעה ללא הסבר טבעי פשוט אינה נכונה. תפישה שגויה זו, הן אצל האדם שאינו מומחה והן בקרב רופאים נובעת מחוסר ניסיון עם מקרים דומים.

המקרה הזה מושווה, באופן לא מודע, לפציעות שנובעות מדקירת סכינים או פצעי ירי, שהן בעלות השלכות חמורות בד"כ ויכולות, כידוע, להביא אף למוות. דקירה (בעת תקיפה או תאונה) מתרחשת בד"כ מהר, הכנסת העצם הדוקר ושליפתו מתבצעות בזויות שונות, הקורבן עשוי להתנגד – כל אלה גורמים לקרעים רציניים של הרקמות, דימום, ונטייה גבוהה לזיהומים.

Peter Mulacz נכח בטקסים של הסוּפים (זרם מיסטי באסלאם), וחזה ביותר ממאה דרווישים עוברים טקס דקירה שכזה, בחלקם צפה ממש מקרוב. הוא מתאר במאמר את שראה, ואין לו ספק כי חזה בדקירות אמיתיות.

טקס סופי

בתוכנית פופולרית מודרנית התייחסו קוסם ורופאה למקרה. נראה ששניהם השתכנעו כי מדובר בדבר האמיתי:

האמת, גם אני השתכנעתי.

ואז פניתי לד"ר רות גור, מומחית בנוירוכירורגיה (מנתחת מוח) וביקשתי את חוות דעתה על הדברים.

לרות אין שום ספק – מדובר באחיזת עיניים. סקירה זריזה שערכה לא העלתה אף לא התייחסות אחת למקרים מסוג זה בספרות המקצועית, בעשרות השנים האחרונות. רות הדגישה כי המאמר העיקרי שהבאתי נכתב ע"י פראפסיכולוג. הנה התייחסותה לנקודות שונות:

לגבי הרופאים שבדקו את ארנולד – יש גם רופאים שסרחו, רופא הוא לא אלוהים.

לגבי הקוסם שמופיע בתוכנית הטלויזיה ומצהיר כי זה לא יכול להיות טריק – מדובר בסרטון למטרות שכנוע במקרה הטוב או למטרות מסחריות. יתכן שקיבל תשלום כדי לומר זאת.
הדרך היחידה לקבל חוות דעת אמיתית אם אכן מדובר בטריק או לא, דורשת בדיקת הכלי הדוקר מבחינה מטלורגית, הוכחה שאין שום מסילות מותקנות על פני הגוף, שהכלי הדוקר איננו גמיש, ביצוע הדקירה ע"י חוקר שאינו קשור לנדקר, והוכחה ב- CT כי אכן החפץ הדוקר אינו מתעוות סביב הגוף אלא חודר דרכו.

לגבי צילומי הרנטגן – צילומי רנטגן הינם דו מימדיים. אפשר להניח אדם על שולחן הרנטגן ואת החרב מתחת לשולחן או מתחת למזרן, אבל בדרכה של הקרן. מי שמביט בזה מהצד לא יראה את החרב אבל בצילום היא תצא בבירור. בדיקות מודרניות כמו CT, שהינו תלת מימדי, היו חושפות את התרמית מיד אם החרב לא עוברת בתוך הקרביים ממש. אולי זו הסיבה שמאז שנות ה-80 (בהם יצא ה-CT  לשימוש נרחב) לא שמענו יותר על תופעה כזו.

לגבי דימום – תמיד יהיו תגובות של הגוף לחדירה. אפילו בדקירת מחט תמיד יורד דם. הסיכוי לחתוך כ-1 ס"מ ללא דימום כלל קרוב לאפס, ובוודאות כשאדם חוזר על כך שוב ושוב – אין לכך סיכוי כלל.

לגבי זיהומים – הגוף הזר היחידי שאינו גורם לזיהום עם חדירתו הוא קליע של כלי נשק חם וזאת מפני שבפיצוץ אבק השריפה נוצר חום של למעלה מ-100 מעלות וכל החיידקים שעל פניו נשרפים. החום שלו בעת הפגיעה בגוף גם הוא למעלה מ-100 מעלות דבר ששורף את כל החיידקים על העור בנקודת החדירה. גוף קר שחודר, גם אם לא יהיו חיידקים על פניו (למשל אזמל סטרילי), עדיין יגרום לזיהום מעצם הפגיעה בעור ויצירת "חור" דרכו יכנסו חיידקים שעל העור פנימה.
חדירת מעיים צפויה לגרום לזיהום קשה עוד יותר – שכן יש קרוב לקילו חיידקים בתוך המעיים שבהתפזרם הם מאד אגרסיביים.
כמו כן דקירה באזור בית החזה שתעבור דרך הריאות תגרום מיידית לנקב בריאה ובקרומיה שיבוא לידי ביטוי בקשיי נשימה ניכרים. אם החור איננו גדול רב הסיכוי שהנקב ינקז אוויר מהריאה לכוון המתחם בין הקרומים ואל החוצה ואז יוותר לחץ חיובי בין הקרומים שימוטט את הריאה לגמרי ויתחיל ללחוץ על כלי הדם הגדולים, דבר שיפריע לפעילות הלב.

בהתייחס לנתיחה שלאחר המוות: בכל המכונים המכבדים את עצמם נהוג לתעד בדיקות כאלה, שיש להן חשיבות לדורות הבאים, ע"י צילום או השארת האיברים המתאימים משומרים בפורמלין. לא נתקלתי בראיות על תיעוד של הנתיחה.

עם כל הכבוד, כל אדם יכול להמציא סיפור נחמד, ולתמוך אותו כביכול בעדויות. עדיף לקרוא לילד בשמו – "סיפור", ולא להתייחס אליו יותר מידי ברצינות. כאשר מתייחסים ברצינות רבה מידי לבדיות כאלה הדבר עולה בחיי אדם, כפי שהוכיח ארנולד עצמו.

בשנים האחרונות – מאז שנות ה-50 לא ראינו תופעות כאלה יותר, ואני מאמינה כי הדבר נובע מכך שלא ניתן להשתמש היום באותם אמצעים בהם השתמשו פעם כדי לחולל את התרגילים הללו מבלי להתפס. יש להניח לסיפור כפי שהוא ולתת לו לגווע. אין מכשפים, אין מכשפות, אין רוחות, וארנולד לא יכול היה לנקב את גופו עם חרבות ולצאת מזה ללא פגע.

מקורות והרחבות:

אם אהבתם את הרשומה הזו, אולי תתעניינו גם ב:

לקבלת עדכונים על רשומות חדשות הזינו את המייל שלכם בתחתית הטור משמאל.

23 מחשבות על “איש הפלא חסין החרבות

 1. אהבתי – רשימה עם טוויסט, שנתנה לי שיעור ב"חשיבה חדה". ההסברים של הרופאים השוויצרים (show-offs!) נראו גם לי סבירים והגיוניים, עד שבאה הנוירוכירורגית המעצבנת הזו עם הטענות הסבירות וההגיוניות _שלה_.

  עכשיו לך תדע למי להאמין… למרות שהקישור להתכתבות עם ג'מאל חוסיין הוא ראיה חזקה מאד, בעיני, לכך שאכן מדובר בשרלטנות.

  אהבתי

 2. דוקטור גור איננה סמכות לאם אותם אנשים שהדגימו את זה הינם שרלטנים או לא. הסקפטים שבדקו אותם פיסית הם הסמכות. דוקטור גור היא בודאי כן סמכות לתוצאות פגיעות בגוף.
  הסקפטים שנכחו בתקופת ההדגמות שללו שרלטנות מכל וכל .אולם נתנו טיעונים מתחום הבריאות שאין כאן שום ארוע יוצא מן הכלל.
  באה דוקטור גור ומפריכה את הטיעונים שלהם לגבי תוצאות פגיעות, זיהומים וכיו'ב.
  למעשה דוקטור גור מאששת את המקרים הללו כניסים.

  אהבתי

  • גלעד אתה השתכנעת מדברי דר גור?
   כאילו ראבאק "לגבי הרופאים שבדקו את ארנולד – יש גם רופאים שסרחו, רופא הוא לא אלוהים." אם מתנגד חיסונים או מאמין בהומאופטיה היה משתמש בטיעון כזה כאן היו מכסחים אותו כאן מזמן.

   אהבתי

   • הבאתי את הדברים, אין לי שום ניסיון רפואי כירורגי, כך שהתרשמותי מהמקרה לא ממש מוסיפה או מורידה…
    אם יש עוד רופאים בעלי הכשרה רלוונטית ששמעו על משהו דומה ויש להם דעה שונה, זה כמובן יהיה מעניין לשמוע אותם.

    אהבתי

 3. מרשים, באמת לא הכרתי. קשה לי להאמין לחרב מתעקמת ומתיישרת, אבל אולי ידע מצוין של אנטומיה איפשר לו איכשהוא לפספס את האיברים החשובים? עדיין, מדובר בקריעת שרירים ורקמות שיגרמו לבקע לכל אחד. מוזר מאוד.

  אהבתי

 4. אילו זו היתה אחיזת עיניים, לא נראה לי שהוא היה בולע את הפגיון.
  דווקא המעשה שהרג אותו מראה שכנראה לא מדובר באחיזת עיניים ושהוא האמין בעצמו ב 100%.
  יכול להיות מה שאמרו פה על הרגישות לכאב, אוטוסוגסטיה, והאדם הקבוע שדקר אותו ידע מה הוא עושה, ואיך לא לחדור איברים חיוניים.

  אהבתי

 5. תראה משהו מעניין, גלעד. לא שמתי לב שהתייחסת במאמר:
  חיפוש קצר בפאבמד מראה כי למרות היותו ישן מאוד, המקרה הזה כן מוזכר בספרות הרפואית. בשני מאמרים אפילו.
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Mirin+Dajo

  1.
  [Mirin Dajo].
  Klapetek J.
  Cas Lek Cesk. 1968 Mar;107(13):400-2. Czech. No abstract available.
  PMID: 4874675 [PubMed – indexed for MEDLINE]
  Related citations
  Select item 14781476
  2.
  [Miracles of the human body; the case of Mirin Dajo].
  DA SILVA MELLO A.
  Rev Bras Med. 1950 Jul;7(7):450-6. Undetermined Language. No abstract available.
  PMID: 14781476 [PubMed – indexed for MEDLINE]

  הבעיה היא שמדובר כאמור על כתבי עת ישנים מאוד, שיהיה קשה לאתר היום. אחד מהם ברזילאי ואחד צ'כי.

  אהבתי

 6. אכן ניכר מדברי הרופאים, דבר אחד: שהידע החומרי שיש בידי רופאים כיום, איננו מסוגל להסביר את התופעה, והכוונה בפרט לזו של החדרת החרב. אם לא מדובר בשרלטנות מבויימת, שניתן לטעון באופן אפריורי גם ללא תואר דוקטור כלשהו, הרי שזו תופעה מסויימת, ייחודית, וישנן דומות לה ברחבי העולם. ישנם אינספור סרטים מצולמים, כיצד קרטיסט מיומן או מתרגל אחת מאומנויות הלחימה הסיניות, שובר בלוק של לבנים באמצעות כף ידו בלבד, או שלבנים במשקל כבד ביותר נשברות על גבו בלי שיצא עם איזשהו פגע. הדבר נראה לנו בלתי-אפשרי מבחינה אנטומית, שהרי היד צריכה לפחות להיחבל ולהישרט אנושות, אם לא לפתח סדקים בעצמות העדינות ובמפרקי כף היד. מדוע אין טוענים פה לשרלטנות? משום ההיקף הנפוץ של התופעה.
  אמנם אין האיש מסוגל לצאת ללא פגע מכל חבלה גופנית ו/או דקירה, ואנו רואים זאת עקב הדלקת שהתפתחה שהובילה בסופו של דבר, למותו. כלומר, אין האדם בלתי-פגיע, למרות שביטל, לפי דבריו, את התפיסה המטריאלית… נראה שאפילו ללא תפיסה כזו, ולו בראשו של אדם, האדם עדיין פגיע, וגופו נתון לכליה ולמוות אם יבוא תחת כוח חיצוני חזק מספיק. אמנם, ייתכן וגילה "טריק" נקודתי, אופן מסויים בו ניתן להחדיר אפילו חרב ללא חשש, ולצאת מכך ללא פגע, אולם מדובר במקרה הטוב בטריק, קצת כמו מיטת מסמרים… אפילו, אם כמו בסרט "לורנס איש ערב", לפחות חלק גדול מן הטריק הוא "שלא יהיה איכפת שכואב". כפי שמאמר זה טוען, ניתן להפחית באמצעים סוגסטיביים את תחושת הכאב, אשר ברוב המקרים כלשעצמה מאוד מחלישה את הגוף וגורמת להלם כימי של הפרשות כימיקלים במערכת העצבים, מה שעלול להוציא את הגוף מאיזונו הבריא והתקיןף באופן מאוד דרסטי. ישנם אפילו רומנים שמסתיימים במות הגיבור, או האנטי-גיבור, מפחד… ללא רעל ממשי, רק מפני הפחד מפני הרעלה. אינטואיציה זו מראה לנו, מה שנכון הוא, שמחשבות חיוביות ושליליות לגבי מה שקורה, עושות הבדל גדול מאוד בתפקוד היומיומי וביכולת של הגוף ושלנו בכלל לעמוד בפני תנאים לוחצים. יפה לראות, למען מטרה זו בלבד, הדגמה כזו, שלכל היותר יכולה להראות לנו את ההבדל שעושה הפרשנות שלנו, לעמידות בפני תנאים פיזיים קשים, איננה מורה על היותו של גוף האדם חסין מפני פגיעה כלשהי… להיפך, היא מורה כיצד ניתן להעלות את הרף אפילו עוד קצת, ע"י תשומת לב לפגיעות הרבה שלנו לאוייבים שבראש, שלבד יכולים להרוג ולעשות את ההבדל בין חיים ומוות, ולו תחת תנאים מסויימים.
  תמיד ניתן לטעון שמדובר בשרלטנות, אולם הוכחה מדעית דורשת מחקר שייאמן נבדקים לעשות את אותה הפרוצדורה שעבר האיש, לעומת פלצבו, ואילו האחרון איננו אנושי. לכן אנו תלויים בעדויות מפי גיבורים כאלו, ואילו מומחים הבקיאים בידע הרפואי שכבר נחקר בלבד, בסה"כ מזהירים אותנו: "אל תעשו את זה בבית"! יותר מכך, לא ניתן באמת מבחינה מדעית לטעון, שהרי מדע פירושו הרחבת הידע ואימות השערות. טענות נגד אמינות של אדם מסויים, אינן בעלות אופי אובייקטיבי.

  אהבתי

 7. פעם ראיתי על זה תוכנית תחקיר של הנשיונל גיאוגראפיק, המעניין היה אצל אותם "סופים" שגם צלקות לא נשארות להם

  אהבתי

 8. אם הוא רמאי אז למה הוא בלע את הפיגיון?
  די ברור שהוא באמת ניקב את הגוף לא בקוטר רחב מספיק ולא במקום רגיש מספיק.

  אהבתי

 9. כדאי לבדוק האם יש קבוצות מיסטיות/רוחניות שנותנות מקום חשוב לאיש הזה במשנתן או שלא היה לו המשך.
  היה חסר לי הצד הזה של התחקיר(כלומר בדיקת ההסבר של בעל המעשה)

  אהבתי

 10. ההסברים נשמעו קצת מוזרים אבל אמרתי לעצמי "נו טוב, מה אני מבינה ברפואה"… אבל ההסברים של הרופאה נשמעו הגיוניים יותר, ונזכרתי בכתבה היום כשנדקרתי באצבע ודיממתי יופי. אפילו חתך שטחי בגילוח גורם לי לדמם משהו טוב, אז דבר כזה? אכן נשמע בלתי סביר בעליל. בפרט, חלל הבטן הוא לא כזה "חללי" ואיפה שלא פוגעים יש איברים (רובם די חיוניים…) אז זה נשמע יותר מדי פנטסטי בסופו של דבר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s