גולגולות הבדולח ותעשיית הצ'יזבטים

הגולגולות הללו זכורות לי עוד מימי ילדותי, מהסדרה “העולם המסתורי של ארתור סי קלארק".  (רגע דומיה של נוסטלגיה לקוראי הבלוג הוותיקים).

היה משהו מאוד מרשים, מפחיד, ראשוני, באותן גולגולות בדולח מסתוריות, שמקורן יוחס לתרבויות עתיקות נכחדות, בעיקר תרבויות האצטקים והמאיה במרכז אמריקה. כיצד הצליחו לייצר את הגולגולות המורכבות הללו בעידן הטרום-טכנולוגי? למה הן שימשו?

הגולגולת שמוצגת במוזיאון הבריטי

הערת תרגום: באנגלית הגולגולות נקראות Crystal Skulls, כלומר גולגולות קריסטל. החומר ממנו הן עשויות הינו קוורץ (SiO2 ;Quartz). גבישים גדולים של קוורץ  טבעי מכונים גם בדולח, למרות שהמונח "בדולח" מציין בדרך כלל זכוכית שמכילה מתכות כבדות, בד"כ עופרת. בקיצור, אני אקרא לגולגולות הללו גולגולות בדולח.

ברוכים הבאים לממלכת האגדות

כל מה שרציתם לדעת לגבי הגולגולות ולא העזתם לשאול, מוסבר בסרטון הבא:

נותרתי פעור פה לנוכח הידע העצום שנרכש על הגולגולות האלה מבלי שמישהו מאנשי המדע (התלת מימדיים) שמע על כך אי פעם. אכן, מקורות הידע רבים ומופלאים מכפי ששיערתי.

כעת ניכנס (בדמיוננו) לתוך פירמידת הקריסטל (על מנת לחוש באנרגיה המתוקשרת), ונזמין שוב את כל המאסטרים הנעלים הקבועים, בכדי להיחשף למידע המתוקשר רב העוצמה הבא לגבי מקורן ומטרתן של הגולגולות (לקט להתרשמות):

לורד מלכיצדק מוסר כי "גולגולות הקריסטל נודעו עוד לפני ימי אטלנטיס. הן נודעו עוד מהתקופות בהן המחזור האחרון שלכם התחיל להיווצר. אז עלה רצון, הן אצל הבורא והן על פני האדמה, לשמר את הידע העתיק והעוצמתי בדרך שלא תוכל להיפגע על ידי בני האדם. ולכן נוצקו – לפי האגדות המצויות במקומותיכם – מאנרגית הכוכבים ומאהבת האדמה יחד, גולגולות הקריסטל. לא במקרה מדובר בקריסטל, כיוון שאנרגית הקריסטל היא האנרגיה החדשה והעוצמתית הנכנסת כעת בצורה עמוקה מאד אל עולמכם ואל היקום כולו.

לאחר נפילת אטלנטיס, לאחר נפילת למוריה, לאחר מלחמות רבות עקובות מדם, בהן הרגו בני אנוש, בהן הרגו נשמות שנתונות בבני אנוש אלה באלה, הוחלט על ידי הבורא, על ידי אמא אדמה, ועל ידי כל הנוגעים בדבר, להטמין גולגולות אלה, בעלות ידע רב זה, במקומות שיד האדם תקשה להגיע לשם.

עליכם להבין כי נטמנו צורות שונות ורבות של גולגולות הקריסטל, אשר בחלקן, ואף רבות מהן, אינן גולגולות הקריסטל האמיתיות, שבתוכן צפון הידע העמוק והאמיתי. דבר זה נעשה על מנת להגן על הידע העמוק והשמור.

כאשר תבקשו להתחבר לידע הקדום הנמצא בתוככם, וממנו להתחבר לידע הקיים בתוך גולגולות הקריסטל, תוכלו ליצור את הנתיב שמחבר ושמקשר בין הידע הטמון באותן גולגולות לבין הידע הספציפי המתאים לכם בחיבור עם אותן הגולגולות. עליכם להבין כי בכל גולגולת קיימים מספר כוחות. כל אדם יכול להתחבר אל הכוח, העוצמה, התדר המחובר אל הדנ"א שלו, ובכך להפעיל בו זמנית הן את הגולגולת כמקור ידע, והן את החלק בדנ"א שלו המחובר לאותו ידע קדום ולאותם זכרונות קודמים המהווים חלק ממנו."

דברים מופלאים יקרו כאשר יפגישו בין כל הגולגולות יחד. שימו לב לידע שמעניק לנו הברנש הבא. לחצו על התמונה. לא לוותר, הנאה מובטחת!

מי זה האדם המוזר הזה? בשם מי הוא מדבר ולמה הוא נושם כמו דארת' ווידר?

מדובר ב-Darryl Anka, אשר התחיל את הקריירה שלו בהוליווד בתור אמן אפקטים מיוחדים בסרטים כמו מסע בין כוכבים, אני רובוט, שודדי הקריביים, איירון-מן ועוד. לאחר מכן עבר לעבוד כמפיק וכותב. ב-1983 החל לתקשר עם ישות חוץ-ארצית שנקראת באשאר (Bashar), ישות הקיימת במציאות מקבילית במסגרת זמן שאנחנו תופסים כ"עתיד".

אני מניח שעברו של אנקה כיוצר בתחומי המדע הבדיוני והפנטזיה עזר לו לפלוט את בליל המושגים הזה, מבלי למצמץ אפילו.

ברמה היותר "יומיומית" נטען על גולגולות הבדולח כי הן מעניקות למחזיק בהן כוחות מרפא (כן, כולל ריפוי מסרטן כמובן, איך אפשר בלי), תובנות יחודיות, הארה רוחנית, חזיונות עתידיים ועוד, כיד הדמיון הטובה. מצד שני לגולגולות גם השפעות מסוכנות. נאמר למשל כי אנשים אחדים שלעגו בציניות לכוחות הגולגולות מתו, אחרים נתקפו במחלות קשות.
סיכונים מקצועיים, אתם יודעים.

בני המאיה? האצטקים? חוצנים? ישויות מהעתיד? הבורא ואמא אדמה? מי יצר את הגולגולות האלו ולמה?
כל אחד והאמת שלו, בממלכת האשליות, וזה בסדר.

בחזרה לעולם המציאות

אם לסכם את המצב בקצרה, אף אחת מהגולגולות שנמסרו לבדיקה מדעית לא התגלתה כממצא מקורי מאחת מתרבויות מרכז אמריקה הקדומות, אלא כתוצרים מאמצע המאה ה-19 ואילך, שמקורם כמעט בודאות מאירופה. יש לציין כי אף אחת מהגולגולות המפורסמות לא הגיעה מחפירה ארכיאולוגית מתועדת.

יתרה מזאת, גם האגדות לגבי הגולגולות וכוחותיהן המסתוריים אינן חלק מתרבויות אמריקה הקדומות. פרופ' Philip Jenkins להיסטוריה, לימודי דת ומדעי הרוח מסכם:

המיתוסים לגבי גולגולות הבדולח הן תוצרים של דור של יזמים רוחניים יצירתיים, ואינם מייצגים מנהגים של שום קהילה היסטורית.

בדיקות שנעשו על כמה גולגולות במעבדות המוזיאון הבריטי ב-1967, 1997 וב-2004 מצאו סימני חריטה של מכשירים שפותחו  רק במאה ה-19. סוג הקוורץ ממנו הוכנו, נמצא בברזיל ובמדגסקר בלבד. מסקנת החוקרים היתה כי הגולגולות יוצרו במאה ה-19 בגרמניה, כנראה בבתי המלאכה שבעיר Idar-Oberstein שידוע כי עבדו עם סוגים ספציפיים אלה של קוורץ.

למסקנות דומות מאוד הגיע גם מכון הסמית'סוניאן שבדק ב-1992 גולגולת אחרת (גולגולת שנמסרה ממקור אנונימי ונטען כי היא אצטקית).

הגולגולת המפורסמת היחידה שנותרה אפופת מסתורין עד לשנים האחרונות ממש היתה גולגולת מיטשל-הדג'ס שזכתה גם לכינוי "גולגולת יום הדין". גולגולת זו היא המושלמת ביותר, ולכן בעולם אגדות הניו-אייג' גולגולת זו תופסת את המקום המרכזי. אחד המיתוסים מספר כי ברחבי העולם הוטמנו 13 גולגולות, שכאשר ייחשפו מחדש יהוו את מקור הידע והשפע האנושי. הגולגולת שדרכה יזרום השפע אל העולם היא הגולגולת המרכזית, גולגולת מיטשל-הדג'ס.

הסרטון הבא (שנוצר כתגובה לפרק בסדרה "Ancient Aliens"  שעסק בגולגולות) מגולל את סיפורה הפתלתל של גולגולת יום הדין.

לנוחיותכם, הסרטון תורגם לעברית ע"י בשמת ליבובסקי. תודה!

בשנת 2007, לאחר מותה של אן (בתו המאומצת של מיטשל-הדג'ס אשר פרסם את הגולגולת לראשונה), מסר האלמן שלה את הגולגולת לבדיקות מעבדה במעבדות מכון הסמית'סוניאן.

תחילה בוצעו יציקות סיליקון על פני חלקים מעניינים בגולגולת (ביחוד החריצים שבין השיניים, שם קשה ללטש ולהעלים את עקבות המכשירים):

לאחר מכן נבדקו תבניות הסיליקון במיקרוסקופ אלקטרוני. הצילומים חשפו כי גולגולת זו נחרטה ולוטשה באמצעים טכנולוגיים מודרניים – כלי חיתוך וליטוש עדינים, מצופים יהלום, שמסתובבים במהירות גדולה. בודאות לא מדובר בטכנולוגיות שהיו קיימות במרכז אמריקה לפני מאות שנים. ככל הנראה מדובר בטכנולוגיות של המאה ה-20.

למעלה משמאל רואים סימני ליטוש אופייניים לטכנולוגיות ידניות עתיקות יותר. למעלה מימין רואים כיצד נראות חריטות בכלים מודרניים. שימו לב לפסים המקבילים הצפופים שבכל אחד משני החריצים.
למטה רואים אזורים שונים בגולגולת. בתוך החריצים (שלא עברו ליטוש) אפשר להבחין באותם פסים מקביליים זעירים, תוצאת המסורים המסתובבים המודרניים).

פרטים נוספים על הבדיקות אפשר לקרוא ב"מכון הארכאולוגי של אמריקה" (משם נלקחו גם התמונות לעיל), וכן במאמר הזה.

ההצגה חייבת להמשך

כמובן שעובדות לא יבלבלו את המאמינים. הנה כאן למשל מסבירים ש"בעוד שאפשר לחקור וללמוד על הגולגולות באופן אינטלקטואלי, נמצא כי כדי להבין באופן מלא את התופעה, צריך לחוות שהייה במחיצת גולגולת בדולח, רצוי גולגולת ישנה או עתיקה בגודל טבעי".

דרך יצירתית להתמודד עם העובדה כי כל הגולגולות התגלו כזיופים, היא להגדיר מחדש מהו "אמיתי" ומהו "זיוף": "לפעמים אפשר לשמוע את המונח "גולגולת בדולח מזוייפת" בהקשר לגילוי כי אינה עתיקה כפי שחשבו, כמו שקרה עם הגולגולת הסימת'סוניאנית שבדיקות העלו כי היא בת זמננו, מה שגרם לאוצר המוזאון לכנותה "זיוף" למרות שהיא עשויה מבדולח אמיתי."
כלומר, כל עוד החומר אינו מזוייף, זה בסדר. אבל היו שהגדילו לעשות.

חוקר הגולגולות Jaap van Etten (התמחה במשך שנים באקולוגיה מטאפיזית) מסווג את הגולגולות בדרך חדשה – לפי רמת האנרגיה הרוחנית האצורה בהן, שהיא חשובה לעיתים יותר מהתאריך בו נוצרה הגולגולת.
ואיך קובע החוקר המהולל (ד"ר לביולוגיה בהשכלתו!) מהי רמת האנרגיה של גולגולת מסוימת? כאן מספר אחד מקוראי הספר שלו כי המידע מבוסס על תקשורים, וכן על מכשיר כלשהו שהוא אינו טורח להציג או לתאר בספרו. בתחילת הספר כותב הד"ר: "אני מזמין אותך לקרוא ספר זה בראש פתוח. הוא כולל כמה מרכיבים מדעיים, אבל זהו איננו ספר מדעי. הוא משקף מחקר בו תודעה ותחושה, ידיעה וחוויה, גישה גברית ונשית עובדים יחד כדי להגיע להבנה עמוקה יותר של הנושא… אם אתה מגיע עם ראש פתוח ולב פתוח, ללא ציפיות או שיפוטיות, ואם אתה מאמץ מה שמהדהד לך ומשאיר בצד מה שאתה לא מתחבר אליו באותו הרגע, תוכל לחוות את הערך העצום של גולגולות הבדולח."
(אני יכול להמליץ גם סמי הזייה, להעצמה נוספת של חווית הערך העצום של הגולגולת).

ובחזרה לאתר האינטרנט, שממשיך להתפתל לגבי בעיית האותנטיות: "מה שאמיתי הוא שתרבויות רבות ברחבי העולם מחזיקות בסיפורים היסטוריים ואגדות לגבי גולגולות הבדולח והשפעתן על האנושות. ברמה המטאפיזית, הגולגולות אוצרות בתוכן אנרגיית ויברציות מאוד גבוהה והן מחוברות זו לזו אנרגטית. ניתן להתחבר אל התודעה של גולגולות אלה דרך גולגולת מזוייפת, אך חזק ומועיל לאין שיעור להתחבר עם מערך הגולגולות באמצעות גולגולת בדולח אמיתית, יהיה גילה או גודלה אשר יהיה, במיוחד כאלה שהוטענו אנרגטית."

זהו. הקרקע הוכשרה. כל הזרעים נזרעו: גולגולת מבדולח אמיתי, היא אמיתית, לא משנה מה גילה ומקורה. ניתן להטעין אנרגטית גולגולות בדולח, ולפי טענתו של הד"ר לאקולוגיה מטאפיזית זה מה שחשוב.
בעלי החושים המסחריים המחודדים בודאי הריחו כבר להיכן כל זה מוביל. נכון. ניתן לרכוש באותו האתר ממש גולגולות בדולח חדשות שהוטענו באנרגיה רוחנית, בטווחי מחירים שבין עשרות למאות דולרים לגולגולת. אל חשש – תקבלו תמורה מלאה לכספיכם, כפי שיעיד תהליך ההכנה המפרך שכל גולגולת עוברת לפני שהיא נארזת ונשלחת אליכם (וזה רק תקציר):

אנשי החברה רוכשים גולגולות בדולח איכותיות, מנקים אותן באמצעות אור וצלילים ומניחים אותן לטעינה אנרגטית סביב הגולגולת הטיבטית AMAR. הגולגולות מונחות על שולחן שיש עגול מרהיב, משובץ באבנים יקרות למיניהן, אשר טוענות את הגולגולות בתנודות ובתכונות המיוחדות שלהן. הגולגולות מטעינות גם האחת את רעותה וכך הן מגיעות ללקוח במצב אופטימלי.

אנשי החברה מעידים כי יש להם את הכוונות האוניברסליות הגבוהות ביותר כי כל אחת ואחת מהגולגולות תביא שלום, שגשוג, בריאות, שפע, שמחה ואהבה לכל מי שיפגשו. כשמתקבלת הזמנה, כל גולגולת נבחרת ומותאמת באופן אינטואיטיבי וספציפי למזמין. את האמת, לא שווה כמה מאות שקלים?

עוד אחד שחי בסרט

אדם אחר החליט לקדם בעזרת מעשיות הגולגולות (בהן נראה כי הוא מאמין לחלוטין) את מכירות הוודקה שלו.
ליחצו כאן כדי להתרשם מהאיש.

חידה: מישהו מזהה? רמז כאן.

Dan Aykroyd ידוע כתומך נלהב בכל מיני תופעות על-טבעיות ומאמין "בעולם הבלתי נראה" שבו ישויות שאינן מן העולם הזה מהוות מציאות תקפה לא פחות מהמציאות הרגילה שלנו. בין השאר היה דן כותב התסריטים ואחד מהשחקנים הראשיים בסרטי "מכסחי השדים". כמו כן הפיק שפע תכניות טלויזיה מחרחרות מסתורין.

*

תופעת הגולגולות מדגימה יפה כיצד נוצרים ומתפתחים מיתוסים וכיצד מיתוסים אלה משרתים מיזמים עסקיים ריווחיים, בין אם מדובר ב"ספקי הידע" (מתקשרים ו"חוקרים" למיניהם), בין אם במוכרי מוצרים (גולגולות "מקוריות", ספרים, סרטים ובקבוקי וודקה) ובין אם זו המדיה שמקדמת ומטפחת תעלומות מסתוריות מצוצות מן האצבע לצורך רייטינג.
אה, ויש גם את הלקוחות.

אגדות, פנטזיות וצ'יזבטים זה דבר נהדר, אבל למה שלא נשאירם בממלכת הדמיון?

מקורות והרחבות:

____________________________________________________

רוצים לקבל עדכון במייל בכל פעם שאני מפרסם משהו חדש? הרשמו למעלה מימין (תמיד אפשר לבטל).
חושבים שאחרים יכולים להתעניין? שילחו להם את הכתבה או שתפו בפייסבוק

17 מחשבות על “גולגולות הבדולח ותעשיית הצ'יזבטים

 1. רגע רגע, אז כל מה שראינו באינדיאנה ג'ונס האחרון לא נכון ???
  דרך אגב אני חושב שהסרט נתן דחיפה עצומה למיתוס הגולגלות ומי שעשה הכי הרבה כסף מהגולגלות הללו הם לא איזה הזויים אלא סטיבן שפילברג והריסון פורד

  אהבתי

 2. רונן – כ"כ נכון, איך לא חשבתי על זה…
  לגבי דן אקרויד, הוא היה יכול לעשות הרבה יותר כסף אם היה מוכר מים (במקום וודקה) במחיר של של וודקה

  אהבתי

   • בשמת, בדיקות הdna מראות שרק האם אנושית.
    לגבי הידרוצפלוס וכו' – בדיוק בשביל זה הבאתי את קטע הוידאו. צפי בביקורת על הביקורת.
    ותחליטי מה נכון.
    צריך להזהר מאוד מאוד מויקיפדיה כמקור לנושאים שנויים במחלוקת.

    אהבתי

    • קודריוס, אם האם היא אנושית הרי בהכרח שהאב אנושי או קרוב מאד מאד שהרי לא ניתן להכליא בין שני אורגניזמים ממינים שונים. למעשה זו היא בדיוק הגדרת מין ביולוגי – היכולת ליצור צאצא פורה. כך שבהגדרה האב אנושי.

     אהבתי

     • רונן – האשה שנמצאה ליד גופת התינוק היא לא אמו. (לפחות לפי וויקיפדיה).
      בדקו את הדי אן איי המיטכונדרי גם של האשה וגם של התינוק, שניהם אנושיים (קודריוס שים לב) אבל האשה אינה אמו של התינוק. שניהם שייכים לקבוצות הגנטיות של הילידים האמריקאיים (אינדיאנים)/

      ובדרך כלל אני מסכימה לגבי וויקיפדיה כמקור מידע שאפשר להתחיל ממנו אבל לא לסיים איתו. מצד שני, גם האיש שעשה את הסרטון שהבאת הוא בעל אינטרס (הוא בעל הגולגולת אם אני מבינה נכון).
      לכן צריך למצוא את המחקר המקורי.

      אהבתי

    • קודריוס,

     אחרי קצת חפירה, המחקר המקורי מצוטט (אני מקווה שבשלמותו ובלי שינויים) באתר של מי שהכין את הסרטון: http://www.starchildproject.com/dna1999-2003.htm
     שים לב למסקנה המאוד ברורה:
     The sample taken from the Starchild Skull (SCS-1) has mtDNA consistent with Native American haplogroup C
     זו המסקנה הברורה היחידה מכל הסיפור. כל הטענות האחרות לגבי ה-DNA, קשות להוכחה משום שהדוגמאות שנלקחו אינן באיכות גבוהה ולכן – לא ניתן להסיק מהן כלום.

     אהבתי

 3. אחרי שנים של ספקנות התחלתי לתמוה – האין המאמצים המושקעים בכך מוגזמים? מדוע בכלל צריך לחקור לעומק "תופעות" שכבר במבט מהיר נראות מטופשות ובלתי אפשריות? מדוע לבזבז שעות יקרות של מיקרוסקופ אלקטרוני, שעות מעבדה ושכר טכנאים על מה שברור שהוא קישקוש כמו "גולגולת בדולח"? אפשר בזיל הזול (באמצעות שימוש בתער של אוקהם) לקבוע שמדובר במעשה ידי אדם. למה בכלל להתקשקש על זה? הלא הפתאים לא יקשיבו להסברים וימשיכו להאמין בהבלים. חבל על הזמן (במשמעותו המקורית).

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s