נומרולוגיה I – כוחם המופלא של המספרים

מכל הנושאים שיצאתי לבדוק עד כה, אין ספק כי נומרולוגיה היא אחד התמוהים שבהם. זה מזכיר אסטרולוגיה, רק בלי עצמים פיזיים שמקושרים לעניין. מה נשאר? רק המספרים עצמם (כפי שמחושבים בפשטות עפ"י תאריך הלידה והשם למשל). ולמספרים אלה יש השלכות מרחיקות לכת על חיינו, כך טוענים הנומרולוגים. מוזר!

בויקיפדיה כתוב: "נומרולוגיה היא שיטה המייחסת למספרים משמעות מיסטית. זוהי תורה מיסטית, הקשורה גם לקלפי טארוט ולתורות מיסטיות אחרות. בקהילה המדעית נהוג להתייחס אל הנומרולוגיה כאל אמונה טפלה, בדומה לאסטרולוגיה."

אבל לכו תדעו מי כתב את זה. בטח איזה ספקן ציניקן. יצאתי לבדוק בעצמי מה קורה בשטח.

החומר שמובא כאן מקורו בכ-10 ספרי נומרולוגיה בהם עלעלתי בחנות הספרים, מיילים ששלחתי לכמה וכמה נומרולוגים, שאלות שפיזרתי בפורומי-נומרולוגיה, וכמובן – סקירה יסודית למדי של החומר המצוי באינטרנט. השקעתי.

בניגוד לעושר המחקרי בו נתקלתי כשסקרתי את האסטרולוגיה, כאן הממצאים היו דלים באופן מתסכל. אתם מוזמנים להצטרף למסע פתלתל בינות למספרים.

כדרכי, לא התעניינתי בפרשנויות הנומרולוגיות ולא בהסברים אפשריים לדרך פעולתה (גם אם הייתי רוצה להתעמק בהסברים לא הייתי יכול, משום שלא מצאתי הסברים כאלה). התמקדתי בשאלה אחת ויחידה: האם יש תוקף עובדתי לנומרולוגיה? כלומר, מעבר לכך שלקוחות מתרשמים ויוצאים נרגשים ומלאי תובנות ממפגש עם נומרולוג, האם בוצע אי פעם מחקר מבוקר שבדק האם קיים קשר בין מספרים לבין חיי האנשים, ואם כן, מה היו תוצאותיו?

חיינו על כף המספרים!

אולי לא כדאי להקל ראש ולפטור את הנושא כ"אמונה טפלה", ללא בדיקה. שימו לב לטענות מרחיקות הלכת של העוסקים בתחום. זה נשמע יותר רציני מ-"טפו! חתול שחור":

כאן נאמר כי "באמצעות הנומרולוגיה ניתן לתאר את אופיו, נטיותיו, מעלותיו וחסרונותיו של האדם במקביל לייעודו ושליחותו…" כאן מסבירים לנו כי "נומרולוגיה מגדירה מספרים כבעלי תדר, משמעות וצורה אינסופיים ועיקרון דומה פועל גם על סוד האותיות. מדובר במערכת הפעלה מושלמת הפועלת ע"פ תדרים וקודים מוסכמים, בעזרתם ניתן ליצור ולבנות ובמקביל להרוס ולהשמיד."

ליבי החל לפעום במהירות…

הנומרולוגית הזו מספרת כי "הניתוח הנומרולוגי הינו מדויק להפליא ואף ניתן בעזרתו לתכנן צעדים עתידיים אשר יובילו להצלחה בכל תחום. כאשר אנו מבצעים מהלכים בעיתוי הנכון, חיינו יכולים להתהפך מצד לצד. לעומת זאת, אם ביצענו צעד גורלי, כגון: פתיחת עסק, מעבר בית, חתונה בעיתוי הלא נכון בעבורנו, הרי שהתוצאה יכולה להיות הרת אסון ואף יכולה לגרום לנו להפסדים כלכליים ומפח נפש."

אגלי זעה קרה החלו לנצנץ על מצחי…

והיא מוסיפה: "קל לנו מאד להתייעץ בשעות משבר עם מיסטיקנים שונים ומשונים אך האם הם האנשים שנותנים פתרון ואפשרות אמיתית לשינויים דרסטיים בחיים??? מניסיוני רב השנים רק ואך ורק השם, הוא הפתח לשינוי אמיתי בחייכם!"

אהה! זה מסביר אולי מדוע מחקריי לא הניבו פירות עד כה – פשוט חיפשתי במקומות הלא נכונים!

כשנשאלה נומרולוגית אחרת אם היא מגלה גם את הצפוי בעתיד, ענתה: "בהחלט. אני מתארת את הצפוי בעתיד ואפילו נוקבת בתאריכים מדויקים."
באחד מספריה היא מקדישה פרקים ליישומים של הנומרולוגיה בנושאים כמו בחירת שם לתינוק, בחירת בן זוג מתאים, בחירת מספר בית ודירה טובים, בחירת שם לעסק ומספר למכונית.

אולם לא כל הנומרולוגים תמימי דעים. נומרולוג ידוע מקדיש פרק בספרו "החיים על-פי הנומרולוגיה" לניפוץ מיתוסים שונים לגבי הנומרולוגיה. לגבי השפעת מספר דירה או בית על המזל, הוא נותן כדוגמה בני זוג שגרים בבית מספר 4 ורבים כל הזמן, ושואל "האם, לדעתכם, בשל החלפת מספר הדלת של ביתם הם יפסיקו לריב? הרי אין בכך שום הגיון."
לגבי השפעת מספר חשבון הבנק או מספר הרכב הוא אומר: "האם נראה לכם שאם אבחר לאדם מספר חשבון, אז חשבון הבנק שלו יתמלא בכסף מעצמו? או שאם אבחר לאדם מספר מכונית אז המכונית תיסע מהר יותר או ביצועיה יהיו טובים יותר? מכאן תשובתי: לא. מספר חשבון ומספר רכב אינם קובעים מאומה ואינם משפיעים כלל על האדם."

האמת? גם לי לא נראה הגיוני שמספרים יכולים להשפיע על מאורעות בחייו של אדם.
ועוד מספרים כל כך אקראיים כמו התאריך הלועזי הגרגוריאני… למה לא התאריך העברי? למה לא התאריך לפי לוח המאיה? או הלוח הבבלי? היוליאני? הפרסי? הסיני? המוסלמי? ההינדי? הרומי? הבהאי? (פרטים על לוחות השנה השונים אפשר לקרוא כאן). ולגבי השם – בכתיב מלא? חסר? כפי שנכתב בתעודת הזהות? כפי שבעליו נוהגים לכתוב אותו? מה לגבי כינויי חיבה? אולי באותיות לועזיות? ואיזה מספר מייחסים לכל אות? קיימות שיטות רבות ושונות לכך. ואיזו משמעות מייחסים לכל מספר? גם על כך אין תמימות דעים. ומדוע סופרים דווקא בשיטה העשרונית? האם היקום מנתב את חיינו לפי השיטה העשרונית דווקא?

ואם יש כל כך הרבה גרסאות שונות וסותרות לנומרולוגיה מי מהן היא הנומרולוגיה הנכונה? הרי לא יכול להיות שדבר והיפוכו יהיו נכונים. ובכלל, כיצד פיתחו את הנומרולוגיה? כיצד גילו את ההשלכות השונות של כל מספר על חיי האדם? הרי נדרשים לכך מחקרים בהיקפים שקשה לדמיין וניתוחים סטטיסטיים מורכבים לאין שיעור מכל מחקר שהתפרסם עד היום – הלא יש צורך לקחת בחשבון את כל תכונות האישיות של האדם, נטיותיו והמאורעות הפוקדים אותו במהלך חייו, ולמצוא מתאמים בקרב עשרות אלפי אנשים!

אכן, סימני אזהרה רבים עולים כאן למשהו "לא הגיוני" בעליל.

אבל "לא נשמע הגיוני" הוא כלי שמפספס לעיתים תגליות חשובות. אז שמתי בצד את האינטואיציה הראשונית שלי והמשכתי לחפש ראיות.

עד עכשיו התייחסתי אל הנומרולוגיה כאל סוג של מיסטיקה (כמו שהיה כתוב בויקיפדיה), אבל מהר מאוד הבנתי כי יש הסבורים אחרת.

הנומרולוגיה היא מדע

כאן נאמר: "חלקנו נוטים להצפין ולתייג את הנומרולוגיה לכיוון המיסטיקה ובכך להוציאה מהקשרה. נומרולוגיה הינה לוגיקה ולא מיסטיקה כפי שרבים חושבים…"

בפתיחתו של ספר הזה נטען כי (הערותי בסוגריים מרובעים, וההדגשות גם הן שלי):

"הנומרולוגיה היא מדע במובן המודרני. המתמטיקאי והפיזיקאי סר אייזיק ניוטון האמין ב"סדר" הקיים ביקום: השמש תזרח גם מחר מפני שזרחה אתמול והיום. [עד כמה שזכור לי, היו לניוטון כמה תרומות משמעותיות יותר למדע מאשר הבנה כי השמש תזרח גם מחר, אבל זה כנראה כבר מסובך מדי לספר נומרולוגיה]

ואולם מאז גילה המדע שמקורן של היציבות וההרמוניה בתוהו ובוהו וכי חיינו עלי אדמות מושפעים מן ההסתברויות ומן ההזדמנויות הנקרות בדרכינו. [איזה תחום במדע בדיוק גילה את זה?] הנומרולוגיה יוצרת סדר בתוהו ובוהו. ע"י הכרת המספרים שלכם תוכלו להפיק תועלת גם מאי הסדר שבחייכם. מתוך התוהו ובוהו והבלבול נובעות הבנות חדשות והתנסויות העשויות לחזק אתכם ולעזור לכם בטווח הארוך. הנומרולוגיה יכולה לסייע להתפתחותכם האישית.

הנומרולוגיה היא פילוסופיה המבוססת על חוכמת חיים. [קודם מדע, עכשיו גם פילוסופיה]

הנומרולוגיה היא גם סוג של פסיכולוגיה של האישיות. [וואו – 9 הספרות ממש חובקות כל!] עבודתם החלוצית והמהפכנית של הפסיכולוגים זיגמונד פרויד וקרל יונג מדגישה את החשיבות שבהכרת נקודות החוזק והחולשה באישיות. שניהם הקדישו שנים רבות לפיתוח רעיונותיהם ותפיסותיהם על התנהגות בני אדם, ובמקביל עבדו גם על התפתחותם האישית. פרויד גילה עניין מיוחד באינסטינקטים ובתשוקות, בחיי המין ובניתוח החלומות, ופיתח תיאוריות רבות על הנפש. ואילו יונג התמקד יותר בנשמה ובתופעות על-טבעיות ודיבר על ארכיטיפים של האישיות. [ואיך כל זה קשור לנומרולוגיה בדיוק? אה, זה לא קשור באמת:] הפסיכולוגיה מציעה דרך אחת לניתוח האישיות. לעומתה מסבירה הנומרולוגיה כיצד כל תכונות האישיות נכללות במספרים 1 עד 9."

שימו לב כי אין שום קשר בין הטענות (המודגשות בשחור) לבין שאר המשפטים המלומדים והמרשימים שנאמרו כאן, אך כמה קל "להתרשם" שנומרולוגיה היא תורה מדעית, לאחר קריאה לא מרוכזת של הדברים.

מקור: ויקיפדיה + תוספת המספרים שלי

הנומרולוגית הזו למשל, מנסה לעשות הקבלה בין נומרולוגיה למדע. כך זה נראה: "חישבו לרגע על הדבר הבא. כימיה, פיזיקה וחוקים שונים בטבע – מציגים מספרים ונוסחאות כהסברים לדברים ממשיים ביקום הפיזי, כגון כוחות טבע [כבידה, תנע, התנגדות ועוד], חומרים, תרכובות ותהליכים כימיים, "יחס הזהב" בטבע וכד'. למעשה, כך בדיוק פועלת גם הנומרולוגיה, אשר מציעה פירוש לערוצים לתדרים האנרגטיים המיוצגים ע"י המספרים בתאריך הלידה ובשמו של האדם."

השוואה מוזרה. בתחומי המדע משתמשים במספרים. בנומרולוגיה משתמשים במספרים. וואו – זה ממש אותו דבר!

אולי הטענה כי "נומרולוגיה היא מדע" נובעת מבלבול מסוים במושגים. כשמעלעלים בספרי נומרולוגיה כאלה ואחרים, קשה שלא להתרשם מהחזות המדעית. חוקים, מספרים, חישובים, נוסחאות, טבלאות ותרשימים. הכל מאוד חד, ברור ומסודר. אבל חזות מדעית אינה מדע. חזות מדעית שאינה מגובה בראיות אמפיריות, בשיטות מחקר ראויות ובתאוריות כלשהן היא פסאודו-מדע.

בחיפוש אחר ראיות

פניתי לכמה נומרולוגים בבקשה כי ישלחו לי מחקרים שנעשו בתחום (אם נעשו), וכי יאירו את עיני בנושא המסקרן – כיצד בדיוק פותחה הנומרולוגיה. בתגובה נשלחתי מיד לחפש מידע בגוגל, לשוטט בחנויות הספרים ואף להרשם לקורס הקרוב שהם פותחים. אף לא אחד מהם ענה באופן ישיר לשאלותי, קל וחומר לא הפנה אותי למחקרים בתחום. רובם הזכירו את פיתגורס כקצה חוט שיעזור לי לגלות כיצד פותחה הנומרולוגיה. כשקראתי בויקיפדיה על פיתגורס והפיתגוראים הבנתי שמדובר בכת מיסטית סודית עליה לא ידוע הרבה. כאן כתבו כי פיתגורס לא היה מעורב מעולם בשיטות הנומרולוגיות כפי שהן מוכרות היום (בהמשך עוד נחזור וניגע בקשר הרופף בין פיתגורס לנומרולוגיה המודרנית).

"פיתגוראים חוגגים את הזריחה" – Fyodor Bronnikov (ויקיפדיה)

תשובות נוספות שקיבלתי על שאלות תם בסיסיות היו:

 • "אם אתה כל כך ספקן אל תתעסק עם זה."
 • "אני לא מבינה גדולה במחקרים, אבל יש לי שנים של נסיון נומרולוגי וזה אכן עובד! הכל צפוי והרשות נתונה. ממליצה בחום".

שיחה שבלבלה אותי במיוחד התפתחה בפורום נומרולוגיה כלשהו (הדברים ערוכים לצורכי קריאות).

אני שיגרתי את תהייתי התמימה והסקרנית:

"האם הנומרולוגיה נחקרה מדעית אי פעם? האם זה באמת עובד?
אני מחפש מחקרים מדעיים שבדקו זאת, לכל מי שמבין בעניין – אשמח אם תשלחו לי לינקים.
הבהרה – מחקר מדעי הוא כזה שהתפרסם בכתב עת מקצועי, נערך באופן מבוקר, נותח באמצעים סטטיסטיים ראויים, וכו'. תודה!"

מנהלת הפורום השיבה לי:

"נומרולוגיה ומדע לא הולכים יד ביד. אני לא מכירה מחקרים מקצועיים בתחום חוץ ממחקרים אישיים. נומרולוגיה או כל תורה אחרת לא יכולה לבוא לידי ביטוי במדע".

אני:

"באיזה אופן נומרולוגיה כן יכולה לבוא לידי ביטוי? אם אין לה תוקף מדעי, זה אומר שאין לה תוקף במציאות, לא?
כלומר, זה אולי יעוץ מועיל ללקוח, מבחינת תובנות והרגשה טובה, אבל אי אפשר לדעת כלום מהמספרים לגבי המציאות החיצונית, זה מה שאת אומרת?"

והיא ענתה:

"הנומרולוגיה מבחינתי היא מדע ומידע מדויק, ואני לא נותנת יעוץ בשביל הרגשה טובה…
הנומרולוגיה היא כלי אבחון מדויק, בהתאם למצבים ולחוויות שהנשמה בחרה לחוות במציאות וביקום הנוכחי".

ואז, באותה נשימה ממש:

"אתה חיפשת מאמרים מדעיים בנושא ואני כתבתי לך שלא קיים דבר כזה בעיניי. לכל נומרולוג יש את המידע שלו בו הוא רואה את הנתונים ואת המשמעויות שבאות לידי ביטוי באופן מעשי .לבוא ולקרוא לכך מדעי? לא נראה לי".

לרגע אחזה בי סחרחורת קלה. לא מדע, כן מדע, לא מדע…

ניסיתי להבין ממנה מה בכל זאת היא יכולה לדעת על אדם, במסגרת אותו "מידע מדויק" שהיא הזכירה.

"דרך הנומרולוגיה ניתן לדעת, לקלוע וגם לדייק בחיזוי מצבי גורל שעתידים להתרחש בחיי האדם .אבחון מצבי גורל שהאדם חווה בחיים יותר מעניין אותי מאבחון כישורים או אופי וגם את זה ניתן לראות ובעצם ניתן לראות הכל. אין 100% דיוק = זה שמור לבורא עולם, אך 90% דיוק זה מעולה עבורי".

באותו הרגע הרגשתי שאנחנו מתחילים לדבר באותה שפה – שפת הטענות המוגדרות שניתן לבדוק די בקלות. עבורי, גם 80% הצלחה תהיה הדגמה מרשימה!

התרגשות קלה אחזה בי. האם נזכה לבצע יחד ניסוי? האם נוכיח כי ניתן לחזות את העתיד? אם להודות על האמת, לא הייתי מתנגד להיות הראשון בהיסטוריה שיוכיח באופן חד משמעי כי יש דברים כאלה! אולי אפילו נגרוף את מיליון הדולר של רנדי!

אבל אז הכל התנפץ. שוב הגיע המשפט שאני שומע פעמים כה רבות בעת האחרונה, כשדברים מתחילים להיות מעניינים באמת:

"אני לא מחפשת לערוך נסיונות כאלו ו/או אחרים. אני יודעת את מה שאני יודעת ואינני מחפשת דרכים להצדיק או לבחון את הידע שזורם דרכי או את הידע שנמצא בנומרולוגיה".

סיכמתי את הדו-שיח הזה:

"כמו שאת מתארת את זה, נומרולוגיה היא מערכת אמונה בלבד. אלא אם בודקים אותה ורואים שיש בה משהו מעבר לאמונה.
אבל אם העוסקים בתחום מסרבים בתוקף לבחון אותה, לעולם לא נדע אם יש בה משהו מעבר לאמונה (החשד הכבד שלי אומר שלא, אבל כאמור, בכמה ניסויים פשוטים אפשר להכריע את הנושא). כל עוד זה המצב, מן הראוי היה להכריז על תחום זה כעל דת/אמונה, ולא על "ידע".
"ידע שלא נבדק מעולם" אינו ידע. (נסיון אישי והתרשמות אישית אינם בדיקה מהימנה. הם לא יכולים להוכיח דבר. כל מי שמכיר קצת את תחום ההונאה העצמית בפסיכולוגיה קוגניטיבית מבין זאת באופן ברור).
כמובן שנומרולוגיה אינה ניצבת לבדה במחלקה הזו של תחומי "ידע" שלא נבדקו מעולם מול המציאות.
נראה לי שהגענו למבוי סתום, אז, נפרד כידידים."

* * *

אנחת יאוש. מנוחה. הצטיידות בכוחות חדשים. ו…ממשיכים במסע!

בהמשך מסעי הבזיקו נקודות אור אחדות, ניצוצות של תקווה שהנה, אני קרוב לממצאים אמפיריים. כך לפחות טענו הנומרולוגים עצמם. על כך בפעם הבאה.

* עדכון – מספר נומרולוגיות פנו אלי בעקבות הפרסום, בנסיון להגדיר בדיקה אמפירית של טענה נומרולוגית. עם אחת מהן הדברים הבשילו לכדי מחקר. אתם מזומנים לקרוא על המחקר ותוצאותיו כאן.

____________________________________________________________________

רוצים לקבל הודעות למייל על פרסום רשומות עתידיות? הרשמו למעלה מימין (תמיד אפשר לבטל).
חושבים שאחרים יכולים להתעניין? שילחו להם את הכתבה או שתפו בפייסבוק!

33 מחשבות על “נומרולוגיה I – כוחם המופלא של המספרים

 1. :-)))

  אבל … למה זה חשוב מדע לא מדע?

  יש כאלו שרוצים לברוח לשם (וזה עושה להם טוב מסיבה כזו או אחרת )
  ויש כאלה שלא ממש מאמינים בזה ודבקים בדברים אחרים

  אמונה יוצרת מציאות … וזה מה שרלוונטי

  אם נומרולוגית יוצרת אמונה ( נאמר חיובית ) אזי הדרך למציאות חיובית תהייה קצרה יותר. זה כמו "משהו להאחז בו". גם אם באופן רגעי. מה לטווח הארוך יותר ?

  אני חושבת שאם נומרולוגית תפגש באופן מוסדר עם "מטופל" ניתן יהיה להגיע לתוצאות חיוביות … ולו(א) בגלל המספרים …

  אהבתי

  • ויכוח כזה התחולל כבר במקום אחר בקשר לאסטרולוגיה.
   יש לי בעיה עם אנשים שטוענים שמה שהם עוסקים בו הוא מדע, בעוד שאינם יכולים להצביע אפילו על ראייה קלושה שתאמת את דבריהם. יש מילים שמתארות מצב כזה באופן הולם.
   אם בעל מקצוע כזה או אחר מהמשפחה הזו היה בא ואומר משהו בסגנון: "פיתחתי טכניקה, של שימוש במערכות סמלים כאלה ואחרות, בעזרתה אני יוצר דיאלוג עם הלקוח ומדבר איתו על דברים שמעסיקים אותו בחייו, ומכיוון שניחנתי בנסיון רב בעבודה עם אנשים (למרות שאינני פסיכולוג ולא הוכשרתי לכך באופן אקדמאי), הנסיון מראה שאנשים שואבים עידוד ואולי אף תובנות מסוימות בקשר לחייהם, ובתמורה משלמים לי שכר טירחה". – אז לא היתה לי בעיה עם זה.
   יש כאן בעיה מוסרית עמוקה. אקח את זה לקיצוניות. האם מותר לשקר לאנשים, בחזות מזוייפת של "מדע", ועוד תמורת תשלום, רק כדי להפעיל מנגנוני אמונה שמגשימה את עצמה? אני חושב שזה לא לגיטימי. האם תרצי לחיות בעולם כזה? (את חייה בו כבר עכשיו למעשה) עולם שבו שלא תוכלי להבחין בין נותני שירותים מבוססי ראיות לבין רמאים במסווה (כדי שהפלצבו יעבוד טוב יותר)?

   אהבתי

 2. אני מניח שזו צורת מבט על החיים דרך מערכת כלשהי.
  העיקרון הוא שאדם רואה מה שהוא רוצה דרך כל מערכת שיבחר.
  למשל אם מונח לו במחשבה(בצורה מספיק חזקה) המושג "עושר" אזי הוא יראה דברים הקשורים לעושר דרך דברים שונים כדוגמאות:
  אם פותח ספר בדף אקראי יבלטו לו המושגים הקשורים לעושר.
  אם יפתח מפה אסטרולוגית יבלוט לו סימנים של עושר
  אם יעיין בנבכי הנומרולוגיה גם יזהה סימני עושר.
  גם בקריאה בכף היד יעלה לו במחשבה שיש כאן סימן של עושר
  (וכל זאת בתנאי שהוא מכיר צורות מאד מגוונות של הסתכלות במערכות אלו)

  כלומר: אם יש לי מקום עם מספיק סימנים וצורות מבט שונות לפני אז אבחר להתבונן דווקא במה שמדבר אלי הכי חזק.

  זה עיקרון מפורסם למדי האומר מה שיש לך בראש זה מה שאתה רואה, ללא תלות היכן אתה מביט.

  וכנראה שכל החכמות הללו עובדות לפי העיקרון הזה. מיחסים המון סימנים להמון פרשנויות ולבסוף במבט של המאבחן הוא רואה את מה שמונח לו בראש.
  נשאלת השאלה: מה מונח לו בראש שהוא מתבונן?
  והנה, אפשר להניח שבאיזשהו אופן הוא קולט בצורה אינטואיטיבית רשמים מהאדם שהוא מאבחן אותו,
  בין אם זה אמת ובין אם זה דבר שהמטופל רוצה לשמוע או דברים נוספים שהוא קולט בכל אמצעי אחר, רגשי או שכלי.

  לסיכום: המאבחן קולט את המידע שהוא מחפש בצורה כלשהי (חושית, אינטואיטיבית או שכלית),
  לאחר מכן הוא כבר מצייר לעצמו בראש מה הוא חושב על זה
  לבסוף הוא מביט דרך המערכת שהוא מכיר ושם הוא רואה את מה שהוא חשב קודם לכן

  בנוסף אפשר לומר שהעוסקים בתקשור יתכן והם עובדים בדיוק לפי אותו עקרון , רק שהם אינם משתמשים בשום מערכת חיצונית אלא אומרים ישר את מה שמצטייר להם בראש.

  אהבתי

   • כן. לזה התכוונתי בדיוק.

    אז לפי הנחתי כל השיטות עובדות אותו דבר רק דרך מערכות שונות.
    ולצרף זאת למה שאמרת בתגובה קודם לכן:

    'משהו בסגנון: "פיתחתי טכניקה, של שימוש במערכות סמלים כאלה ואחרות, בעזרתה אני יוצר דיאלוג עם הלקוח ומדבר איתו על דברים שמעסיקים אותו בחייו, ומכיוון שניחנתי בנסיון רב בעבודה עם אנשים (למרות שאינני פסיכולוג ולא הוכשרתי לכך באופן אקדמאי), הנסיון מראה שאנשים שואבים עידוד ואולי אף תובנות מסוימות בקשר לחייהם, ובתמורה משלמים לי שכר טירחה". – אז לא היתה לי בעיה עם זה.'

    אם זה נכון אז אין הרבה מה לחקור כאן.
    רואים שכולם עובדים באותה שיטה. רק צריך להפנים שיש מערכת של אמירות המייצגות משהו הנותן הרגשה טובה ללקוח. ישנם אנשים שמאד נהנים מהעניין הזה וחלקם אפילו מגיעים לריפוי דרך צורה זו.

    רק כעת יש צורך לחקור וללמוד מדע חדש: כיצד לעודד אדם בעזרת הארת תובנות מהחיים שלו עד כדי כך שהוא יהיה מרוצה ויהנה כ"כ מהשיחה ויחזור שוב.
    למחקר כזה הייתי מצטרף בשמחה.

    אהבתי

    • אתה יכול להזמין את ספרו של איין רולנד, שמוזכר בכתבה על הקריאה הקרה, הוא מפרט שם את הטכניקה מכף רגל ועד ראש, כיצד אנשים יהיו נדהמים ומורשמים, וירצו לחזור שוב.
     רמז: א) להחמיא לבן אדם.

     אהבתי

 3. ולמה ציפית, גלעד?
  יש כאן דיסוננס מאד חזק בפעולה: הנומרולוגית _יודעת_, כך אני סבור, שהשיטה שלה אינה עומדת במבחן המציאות. מאידך היא באמת, בו-בזמן, חושבת שהשיטה שלה עוזרת לאנשים ו"תופסת" ברוב המקרים.
  אני מניח שאם היית לוחץ אותה לקיר היית בסוף מגיע לתשובה בסגנון מה שאמרו לך – "אם אתה כל-כך ספקן, זה לא בשבילך". שזה, למען האמת, אולי אפילו נכון: מי שספקן כל-כך, אפקט הפלסיבו, והבחירה הסלקטיבית של ראיות תומכות, לא יחולו עליו, ובהכרח הוא לא יראה את השינוי/שיפור/קיום הנבואה שאינם באמת שם.

  היכולת של אנשים לחשוב חשיבה מעורפלת, ואפילו doublethink במקרים מסוימים, מאד חזקה.

  (נ.ב. מדוע הפוסט הזה לא פורסם עדיין בקבוצת הפייסבוק?)

  אהבתי

 4. Why it took you so long? But actually, I know your list of subjects to research is endless, and appreciate the time you spend on each, so I kind of understand the answer.

  Might be worthwhile to look at two additional touching matters:
  1) Eastern (e.g. Chinese or Japanese) ancient meanings of good and evil numbers. This is almost part of the culture. This has some loose western hints, 13 floor in buildings, and some religion touches as well (e.g. mystical nature of 7).
  2) Specifically to Judaism, "Kabala" usage of numbers, symbols in the name, and letters in the name (complementing the numeric value of the name) – e.g. your names as a significant predictor of your life.

  אהבתי

 5. לגלעד, מרשימה אותי העובדה שאתה לא מקבל דבר כמובן מאליו אלא אם הוכח בצורה מדעית. מדע זה על בסיס ניסיונות, מסיק מסקנות ותמיד זה כפוף לראייה של החוקר ! (סובייקטיבי) עם זאת אותו מחקר שנעשה ע"י מספר רבים של חוקרים והתוצאות חוזרות על עצמן נקבעת איזשהו עובדה עד שהוכח אחרת יש הרבה דוגמאות במדע. למדתי נומרולוגיה ועוסקת בזה ורואה במו "עיניי" איך הדברים עובדים ולא מדובר באמונה, אני לא מאמינה בכלום ככה סתם! באתו נשימה אני לא יכולה להגיד שמדובר במדע מדוייק ובכלל לא קיים מדע מדוייק, דוגמא -איינשטיין קם וסתר את דברי ניוטון שאמר שהכל יחסי וכו' ולאחר באה תורת הקוונטים, בסדר יחסי, אבל מי קובע את הצורה הסופית? האדם? האם קיים בכלל חומר? וכו'
  אתה לא צריך להאמין אלא לבדוק בצורה פשוטה, האם הלכת פעם לנומרולוג? אבל נומרולוג ידוע ומנוסה.לפי תאריך לידה אפשר לדעת הרבה על האדם וכשאדם מקבל מידע על וגם כשהוא יודע זה יכול לעזור לו המון בתכנון ובהסתכלות על חייו. וזאת המטרה בעיקרה.
  האם בזה מסתכם האדם? בודאי שלו, האדם מורכב מאוד ובעיקר תלוי בהשפעת החברה ! כלומר בהכרח צריך גם להביא בחשבון את סביבת גידול האדם וכו'.
  בכל מקרה, ב – 80% הדברים מתרחשים לפי הרשום ישנם כ- 20% שלאעובד עליהם הכל ואף אחד לא ידוע למה? אבל זה לא מבטל את הכל.

  אהבתי

  • שלום,
   כדי להבין מדוע צריך לבדוק דברים בצורה "מדעית" אני מזמין אותך לקרוא את סדרת הכתבות על האסטרולוגיה, את הכתבה על "קריאה קרה" ואת "הסיפור המדהים של ריי".
   תיווכחי שאין שום קשר ביו התרשמות המעורבים בדבר, לבין מצב הדברים לאשורו.
   לאחר שתקראי יהיה ברור, אני מקווה, מדוע אין שום משמעות לבדיקה ע"י ביקור אצל נומרולוג. יש דרכים נכונות יותר לבדוק אם משהו מסוג זה תקף באופן אובייקטיבי, ולא רק "מרשים".

   אם את מוכנה להשקיע מזמנך ולהגדיר יחד ניסוי בנומרולוגיה, אשמח לשתף פעולה.

   אהבתי

   • אני מתכוונת לקרוא ולנסות להבין בעצמי כמובן.
    אומנם אני עוסקת בזה, זה לא אומר שלא עולות שאלות בדרך….
    עם זאת אין לאדם מה שעיניו רואות.

    וגם מוכנה לשתף פעולה איתך בניסוי בנושא, יהיה מעניין.

    שבת שלום

    אהבתי

    • אני בטוח שתמצאי את הכתבות מרתקות ומאתגרות.
     אחד מהלקחים שאני לומד לאחרונה, והמסרים שאני מנסה להעביר, הוא שבפירוש יש לאדם מעבר למה שעיניו רואות. זו בדיוק החשיבה החדה – המושג החמקמק הזה שאני מנסה לאחוז ולהגיש.
     אני כאן לכל שאלה ועניין.
     שבת שלום.

     אהבתי

      • בדיוק על האמת אני מדבר. ממש לא על "טוב או רע"
       השאלה היא למה הכוונה כשאומרים "אמת". אמת אובייקטיבית? סובייקטיבית? אבל גם על זה אני מדבר קצת בכתבה הראשונה של האסטרולוגיה.

       אהבתי

       • כמובן שהשאיפה לאמת אובייקטיבית עד כמה שניתן.
        האדם הינה קופסא עם 5 "פתחים" ( חושים ) אשר דרכם מכיר ומרגיש את העולם ש"מחוצה לו" אם קיים בכלל.
        כל מה שנראה לי הינה פונקציה של עיבוד המוח והכרח התמונה המתגלת דוגמא ממנה נמצאת במוחי.
        כך כל ניסיון, לדבר ולהבין מה מעבר למה שעיניי האדם רואות, הנו פילוסופיה.
        קראתי את מאמריך המכובדים בתחום הנ"ל,והתרשמתי מאוד ואולם נראה שהתייחסותיך הייתה יותר לתוצאות הסופיות של כל מחקר, מה לגבי טיב במחקר? ובעדינות אני שואלת לגבי מידת האמינות של הנחקרים? מי לא רוצה מישהו אחר לפעמים. ועוד דבר, הרבה פעמים כאשר חוקר לגבי מישהו ספציפי וישנה כמובן ציפייה,
        התוצאות ייענו כפי הצפוי לגבי אותו החוקר. גם זה אמונה, בכלל אמונה זה דבר חזק!
        גם לא להאמין במשהו, זה אמונה.

        אנסה להסביר כמובן לפי דעתי ומתוך לימודיי בחיים, לגבי אופיו של האדם במעט!
        למשל, איך ייתכן שמספר אנשים מזהים לגבי אותו ניתוח דו"ח אישיות?
        כל אדם בנוי מכלל הרצונות והתכונות הקיימות, כן, כמו כל תא בגוף חי אשר מכיל את כל המידע-גנטיקה-הוראות הפעלה של הגוף, כך האדם וזה מסביר בקטנה, למה אנו יכולים לתקשר, להרגיש, להבין, לכעוס וכו'
        כלפי הזולת. כולנו עשויים מאותו החומר.
        כולנו רגישים, ביקורתיים וכו, השאלה היא באיזו מידה? פה נכנסת הנומרולוגיה,שלפיה ע"י חישוב בתאריך לידה ניתן לראות בבירור מהן התכונות של האדם העיקריות והבולטות, אותם כלים אשר עוזרות לו ב"ניהול" חייו.
        באיזה תדר עיקרי עובד. מכוונת אותו בעיקר ב-3 תחומים עיקריים: מקצוע (פרנסה), זוגיות ומקום.
        האמת, הרוב פועלים לפי הרשום אלא היום כולנו חשופים לכל כך אפשרויות, קצת איבדנו את הרגש הבסיסי,
        הרבה צעירים היום לוקחים "חופש" אחרי הצבא כדי להתייצב, למצוא את עצמם.
        צריך לקחת בחשבון את השינויים בדורות, וכו'

        כשאני בודקת תאריכי לידה, לפעמים אני אומרת לאדם את מה שאני "רואה" וצופה בתגובה ולפעמים
        אני מעדיפה לשמוע ולהתאים למה שאני למדתי, עד היום כפי שרשמתי מעלה, התכונות הינן לפי הרשום.
        צריך לבדוק לעומק. אני חושבת שכן אתה צריך לבדוק בעצמך לפחות פעם אחת ולא לסתמך רק
        על מחקרים של אחרים.

        אני חושבת על ניסיון, דומה לתוכנית של נמרוד, לקחת מספר קטן של תאריכי לידה של אנשים ולתת להם את אותו דו"ח אישיות ולראות את תגובתם, זה יהיה מעניין.

        בברכה,
        אורית

        אהבתי

        • ראית אורית, כפי שמקובל במדע, אם יש לך השגות לגבי המחקרים, את מוזמנת לקרוא אותם לעומק (צירפתי קישורים לכל המחקרים שהצלחתי לאתר) ולהעלות ביקורת ספציפית וממוקדת לגבי איזה ליקויים מצאת בכל מחקר.
         לגבי ניסויים בנומרולוגיה ובכלל, חייבים להעזר בסטטיסטיקאי שיבחן את הגדרת הניסוי מראש, יאמר כמה משתתפים צריכים להיות בו כדי שתהיה לו מובהקות סטטיסטית, וכו.

         לגבי הנסיון בתוכנית של נמרוד, אנחנו לא יודעים מה בדיוק היה הטקסט. זה חשוב מאוד. יש לי גירסה שאמורה להיות משהו בסגנון, אבל אני לא בטוח שיש טעם לחזור על ניסוי מפורסם שנעשה פעמים כה רבות ואשר תוצאתו ידועה.

         אני מעלה כאן 3 פורמטים של ניסויים שחשבתי עליהם ויכולים להוות בסיס לתכנון של ניסוי ספציפי בנומרלוגיה:

         1) האם הפרטים אמיתיים או לא – הנומרולוג יבצע קריאה לקבוצת לקוחות. כל אחד מהם יתן במעטפה סגורה את פרטיו האישיים לנומרולוג. מחצית מהמעטפות יעורבבו ביניהן (או שפרטיהן ישונו) ע"י גורם שלישי שזהו תפקידו היחיד בניסוי, וזאת מבלי שאף אחד מהצדדים יודע מי הם הלקוחות שפרטיהם אמיתיים ומי – מעורבבים, לא הנומרולוג, לא הלקוחות, ולא קהל השופטים/חברים/ בני משפחה שמוזמנים לצפות בנעשה. בסוף כל קריאה כל אחד מהגורמים יציין האם לדעתו הנתונים היו אמיתיים או לא. התוצאות יבדקו בהשוואה לצפוי בניחוש אקראי.

         2) מבחני התאמה (בדומה למה שעשו חוקרי האסטרולוגיה) – הנומרולוג מקבל את הפרטים של קבוצת לקוחות. לאחר מכן מגיעים אליו הלקוחות בזה אחר זה, והוא שואל אותם כל שאלה שעולה על דעתו בקשר לחייהם. בסוף שלב הראיונות הנומרולוג מנסה להתאים בין הפרטים האישיים לבין האנשים שראיין. התוצאות יבדקו בהשוואה לצפוי בניחוש אקראי.

         3) מחקר סטטיסטי – הנומרולוג ינסח טענות שניתן לבדוק ע"י גישה למאגרי נתונים זמינים, למשל, קשר בין שמו של האדם לבין המקצוע בו הוא עוסק (דפי זהב), או קשר בין שמו לבין כתובת הבית בו הוא גר (ספר טלפונים), או כל טענה אחרת שהנומרולוגיה טוענת ומעשי להגיע לנתונים הנדרשים כדי לבדוק אותה. היתרון מבחינת הנומרולוג – עבודת הגדרה בלבד. החיסרון מבחינתי – הרבה מאוד עבודה…

         את מבחן ההתאמה אפשר להפוך גם לצד השני, כמו שעשו חוקרי האסטרולוגיה: את מבצעת ניתוח לקבוצת אנשים, וכל אחד מהם מקבל את חוות הדעת שנועדה לו + שתי חוות דעת שנועדו לאחרים מהקבוצה, ומנסה להחליט מי מהדוחות יועד לו.

         חשבי על זה, ואם את מוכנה להשקיע בזה זמן, חזרי אלי, ונתכנן משהו יותר בקפידה.

         אהבתי

     • לא הבנתי מזתומרת "יש לאדם מעבר למה שעיניו רואות".

      מלבד זאת, שמח מאד להסכמה של אורית לשתף פעולה בניסוי של נומרולוגיה! אם זה ייצא לפועל, זה ראוי לפוסט בפני עצמו (לעניות דלעתי, בתור מי שלא צריך לחבר את הפוסט בעצמו… 😉 ).
      למרות שהציניקן שבי תוהה אם לא תישברו כבר בשלב ההסכמה על פרוטוקול לניסוי. הלוואי שאתבדה.

      אהבתי

  • איינשטיין לא "קם וסתר את דברי ניוטון" ותורת הקוונטים לא סתרה את איינשטיין.
   כל אחד בתורו חידד ועדכן את התאוריות שקדמו לו כדי להתאימן לנתונים ותצפיות חדשות שנוספו עם הזמן.
   זהו בדיוק כוחו של המדע. גם היום, 200 שנה אחרי שניוטון פרסם את "חוקיו" הם עדיין נלמדים ומיושמים בכל מקום, פרט למקרים קיצוניים שבהם יש להשתמש בתאוריות מדוייקות יותר.
   בנוסף, גם אם מחר יפורסמו ניסויים שמפריכים את דברי ניוטון ואיינשטיין ותועלה תאוריה שמסבירה את הסתירות התהליך המדעי לא יחלש. להיפך, כך בדיוק עובד התהליך המדעי שמביא לנו שיפורים בתחומי הבריאות, המחשוב, התקשורת, התחבורה וכו'.

   העוסקים בנומרולוגיה, לעומת זאת, מעלים טענות וטענות סותרות בלי להציע אף דרך לבחון, לערער או לאשר אף אחת מהן.

   אהבתי

 6. זה לא מקרי (צירופי מקרים זה השטח שלך..) שהיום בבית קפה התגנבה לאוזני שיחה על חוקר בשם ברוס ליפטון שמקדיש את חייו לשאלות שאתה מרבה לעסוק בהן, ושמצא להן הסברים מדעיים מאוד מעניינים.

  http://www.metaplim.co.il/a.asp?a=117790

  זו סתם דוגמה, יש עליו המון חומר ברשת.

  אהבתי

  • הי הצופה,
   גם משהו על הילינג/רייקי מחכה בתור להתפרסם…
   אשמח אם תוכלי (תוכל?) לשלוח לי מאמר של אותו ליפטון, שהתפרסם בכתב עת מדעי, בהקשר המפוקפק בו הוא מוזכר כמובן…
   בדיוק התעורר דיון לפני יום או יומיים באיזה פורום, לגבי הסוגיה, כיצד מבדילים בין חומר מדעי, לפסאודו-מדעי. הסוגיה לא קלה כלל ועיקר, במיוחד לכאלה שלא עוסקים בתחום המדע. כי הז'ארגון, וכל הסממנים החיצוניים יכולים להיות מאוד דומים, ואם לא מכירים את התכנים, לא יכולים לדעת עד כמה הטענות הללו מבוססות, או רק נשמעות מבוססות.
   מסיבה זו, כל טענה כזו כדאי למצוא קודם כל בכתב עת מדעי כלשהו. אם הוא peer review כלומר כזה בו כל מאמר עובר ביקורת עמיתים, כבר מובטחת אחריות כלשהי לגבי האיכות שלו.
   רוב החומר המפוקפק שמסתובב באינטרנט לא הגיע מעולם למעמד זה.

   אהבתי

 7. לגלעד
  אני לא מצליחה לענות בהמשך לכתוב מעלה כנראה מגבלה של מקום.

  כמובן שהניסוי הטלוויזיוני מבחינתי לא אמין לחלוטין בכל זאת צריך שואו! למה לא לעוות קצת.
  גם לא ברור איזה ניתוח הוכן? משהו כללי מידי? לא חשוב.

  ניסוי מספר 2 נראה לי הכי מתאים, השאלה איך לאסוף את הנתונים? אני יכולה לבקש ממספר אנשים בעבודה, משפחה וכו כמובן, אם יש לך אפשרות להוסיף עוד נתונים.
  אלא שלדעתי לא כדאי לספר שמדובר במחקר, כדי למנוע כל השפעה על התוצאות, אלא ניתוח וייעוץ ללא תשלום.

  לגבי סעיף 3- לא ברור. שם של אדם לא קובע את המקצוע שלו ולא ניתן לייחס שם למקצוע, כתובת?
  רק לידיעה, שם של אדם מבטא לפי הנומרולוגיה, תכונה נרכשת בלבד, לא גורל !

  ההצעה ההפוכה לא נראית מתאימה, שוב בגלל מה שניסיתי להסביר לך מעלה, אדם יכול להזדהות כמעט עם כל תכונה שתרשום לו. תמיד יוכל להגיד לעצמו כן אני יכול להיות כך וכך.
  אבל אם אני אמסור לו ניתוח ספציפי! עם מצבי גורל אפשריים, אז את הספק אני רוצה למצוא אצלו.

  אני יכולה להכין דו"ח אחד נכון ספיציפי לאחד מהם ולתת את אותו לכולם. התגובה שלו אמורה להיות שונה.

  אני כמובן עוד אחשוב על הדברים…

  אורית

  אהבתי

  • או קיי, אז ננסה להתמקד בפורמט 2. את רוצה להמשיך להתכתב במייל? מנסיון זה יכול להיות סיפור ארוך, ולא כדאי להלאות את כל הקוראים, מה גם שלא ממש נוח להתכתב כאן.
   אני מציע שתשלחי לי מייל ל- sharp.thinking.skills@gmail.com ונמשיך שם.
   נוכל לעדכן את השאר לכשנגיע לניסוי מוגדר, ואני בטוח שיהיו מתנדבים מקוראי הבלוג שיסכימו להשתתף במחקר בצורה כזו או אחרת.

   אהבתי

 8. עניין הניסוי מעניין
  אבל אני חושב שלפני הגדרת כל ניסוי שהוא על אורית לקבוע מה הינה יכולה לחזות ע"פ איזה נתונים וכך אפשר
  יהיה לעשות ניסוי ספציפי ולא כללי מדי שיכול להתפרש בכמה אופנים

  אהבתי

 9. יכול להיות אפילו משהו פשוט מאוד כמו למשל האם ע"פ תאריך לידה ושם האם מדובר בזכר או נקבה
  כמובן בהצלחה שתבטל הצלחה סטטיסטית

  אהבתי

 10. בוקר אור
  ציטוט;בניגוד לעושר המחקרי בו נתקלתי כשסקרתי את האסטרולוגיה, כאן הממצאים היו דלים באופן מתסכל. אתם מוזמנים להצטרף למסע פתלתל בינות למספרים. סוף ציטוט.
  אתה אינך חושב שהמסקנה הזו,גובלת מעט או יותר ביוהרה כלשהיא?
  האם אתה מכיר את כל העוסקות[ים בנושא?
  תחשוב על כך.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s